14.02.2017/10:18

Konstytucja Biznesu Morawieckiego trafiła do konsultacji

Ministerstwo Rozwoju poinformowało o tym, że skierowało do konsultacji "najważniejszą ustawę z pakietu Konstytucji Biznesu". Chodzi o ustawę Prawo przedsiębiorców oraz trzy inne ustawy niezbędne do jej wdrożenia. Jak podkreśla wicepremier Mateusz Morawiecki, utrzymane zostały wszystkie najważniejsze założenia dokumentu, przedstawione jeszcze w listopadzie 2016 r.

- Czas od listopada wykorzystaliśmy na wstępne konsultacje z organizacjami przedsiębiorców i na przygotowanie przepisów koniecznych do wdrożenia Prawa przedsiębiorców. Same przepisy wprowadzające będą nowelizować ponad 200 ustaw – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Prawo przedsiębiorców ma być centralnym aktem prawnym określającym warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. - Dotychczasowa ustawa była nowelizowana już ponad 80 razy. Spełniła swoją rolę, ale przez ciągłe zmiany i to dokonywane w różnych latach, jej przepisy w wielu miejscach nie stanowią już spójnej całości. Potrzeba nam nowego, prostszego prawa, które uwolni polską przedsiębiorczość – tłumaczy wicepremier.

W Prawie przedsiębiorców znalazł się katalog zasad, które - przynajmniej zdaniem Ministerstwa Rozwoju - urzędnicy będą musieli brać pod uwagę przy rozpatrywaniu spraw przedsiębiorców, m.in. co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone (przedsiębiorca może prowadzić biznes tak jak chce, jeśli nie łamie wyraźnych zakazów lub ograniczeń), domniemanie uczciwości przedsiębiorcy (przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy) czy przyjazna interpretacja przepisów (niejasne przepisy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców).

- Te zasady to źródło realnych gwarancji dla biznesu. Powinny wisieć na ścianie każdego urzędu w Polsce – zaznaczył wicepremier.

Wśród proponowanych przez MR rozwiązań znajdują się m.in.: zlikwidowanie konieczności rejestracji działalności na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), ulga na start (zwolnienie początkujących przedsiębiorców z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwszych sześć miesięcy prowadzenia działalności) oraz niższe składki na ZUS dla małych firm. MR chce także utworzenia instytucji Rzecznika Przedsiębiorców, Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców, likwidacji numeru REGON i szeregu innych zmian. Resort przewiduje, że terminem wejścia w życie Prawa przedsiębiorców będzie wrzesień 2017 r.

Trzy inne ustawy oprócz Prawa przedsiębiorców, które będą teraz konsultowane, to: ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców, ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz o Punkcie Informacji dla Przedsiębiorców, oraz ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.