20.12.2019/13:14

Konsumenci nie chcą wydawać więcej na święta

W tym roku większość konsumentów nie planuje wydać więcej pieniędzy na przygotowania świąteczne niż w zeszłym roku. Według badania Ipsos MORI na zlecenie International Personal Finance (IPF), właściciela Provident Polska, aż 57 proc. osób, chce zamknąć gwiazdkowy budżet w tej samej kwocie co rok temu, a 13 proc. zamierza wydać mniej.

Struktura świątecznych wydatków jest praktycznie niezmienna, więc większość badanych planuje wydać podobną kwotę jak w ubiegłym roku. 14 proc. chce przeznaczyć więcej na święta, a niewiele mniejszy odsetek twierdzi, że w tym roku wyda mniej. Zwiększenie świątecznego budżetu planują przede wszystkim najmłodsi - aż co czwarty badany w wieku 18-24 lat w tym roku zamierza wydać na święta wyższą kwotę niż ostatnio. Natomiast aż 80 proc. osób z grupy 65-75 lat planuje koszty takie same jak w ubiegłym roku.

– Jak pokazują wyniki badania, to jak odbieramy naszą sytuację materialną, ma niewielki wpływ na budżet świąteczny. Zarówno wśród badanych, których sytuacja finansowa się polepszyła, jak i tych, którzy odczuli pogorszenie, odsetek osób planujących wyższe wydatki wynosi niemal 20 proc. – podkreśla Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

Zaledwie 6 proc. badanych, którzy kiedykolwiek zaciągnęli lub rozważali zobowiązanie w instytucji finansowej, zdecydowało się właśnie w ten sposób sfinansować Gwiazdkę. 21 proc. rozważało taki krok, ale ostatecznie zrezygnowało z wzięcia pożyczki na ten cel. Zdecydowana większość, bo aż 65 proc. nigdy nie myślało o zadłużeniu się na wydatki świąteczne.

– Polacy potrzebowali wsparcia finansowego w różnej wysokości. Dla niektórych było to tylko uzupełnienie świątecznego budżetu, inni zdecydowali się sfinansować większość wydatków z pożyczonych środków – mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

Raport Financial Wellbeing jest wykonane na zlecenie IPF, przeprowadzone przez Ipsos MORI online na grupie dorosłych w wieku 18-75 lat z 7 krajów. Przebadano 4001 respondentów (po 500 z Czech, Litwy, Meksyku, Rumunii i Hiszpanii, 501 z Polski oraz 1000 z Węgier). Badanie przeprowadzono w dniach 23-31 października 2019 roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.