23.07.2019/13:37

Kontrakt Poczty Polskiej ze Swipboxem na dostawę automatów paczkowych pod lupą UZP

Państwowy operator pocztowy uruchomił niedawno w Warszawie swój pierwszy automat paczkowy i chce rozwijać ich sieć. Problem w tym, że mógł to zrobić z naruszeniem prawa. Bada to Urząd Zamówień Publicznych.

Poczta uruchomiła swój automat w ostatni czwartek. Kolejne będą otwierane w placówkach pocztowych w całym kraju, a także w sklepach sieci Biedronka. Do końca sierpnia ma działać już przynajmniej 100. Poczta uruchomiła je we współpracy z firmą Swipbox. I tu pojawia się problem. Z racji tego, że Poczta Polska jest spółką Skarbu Państwa, obowiązuje ją zapisy ustawy - Prawo zamówień publicznych. Operator pocztowy nie ogłosił jednak przetargu na wybór dostarczyciela urządzeń, lecz po przeprowadzeniu procedury wewnętrznej podpisał umowę z duńskim producentem. Wniosek w sprawie kontroli złożyła do UZP polska firma Depositec Vostoc, która również była zainteresowana dostarczeniem automatów.

Kontrola może jednak wykazać, że Poczta Polska wcale nie złamała przepisów. Państwowe spółki muszą co prawda stosować się do zapisów ustawy o zamówieniach publicznych, ale wyłączone z niej są zamówienia związane z usługami kurierskimi. Podobnie jest zresztą w przypadku przepisów unijnych. Usługi kurierskie wyłączone są z zakresu stosowania dyrektywy 2014/25/UE, regulującej zasady udzielania zamówień.

Problemem jest jednak interpretacja terminu „przesyłki kurierskie”, która wywodzi się z ustawy – Prawo pocztowe. Wynika z niej, że przesyłka kurierska to przesyłka, która jest przyjmowana, sortowana, przemieszczana i doręczana w sposób, który musi spełnić dwa warunki – bezpośredni odbiór przesyłki od nadawcy oraz doręczenie przesyłki bezpośrednio do rąk adresata lub osoby do tego wskazanej. Jak podkreśliła we wniosku firma Despositec Vostoc, dostarczanie przesyłek do automatów wyklucza bezpośredniość, a zatem nie ma mowy o przesyłce kurierskiej i należało ogłosić przetarg.

Poczta Polska przekonuje w informacji przesłanej portalowi tvn24bis.pl, że udzieliła UZP wyczerpującej odpowiedzi w zakresie podstaw prawnych, umożliwiających pominięcie ustawy – Prawo zamówień publicznych i przekonuje, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Na razie nie wiadomo, kiedy zakończy się kontrola. Ewentualne złamanie prawa przez Pocztę może skutkować unieważnieniem umowy przez sąd.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.