08.12.2016/13:50

Kontrola CBŚP w zakładzie Pini Polonia w Kutnie. "Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą"

Jak podało Centralne Biuro Śledcze Policji, w poniedziałek 5 grudnia ponad 200 funkcjonariuszy różnych służb: CBŚP, KWP Łódź, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadziło kontrolę w zakładzie Pini Polonia w Kutnie. Dziś CBŚP podsumowało pierwsze wyniki tej akcji: 8 osób zostało zatrzymanych oraz przeprowadzono 47 przeszukań w całej Polsce w związku z "działalnością zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT".

Jak podaje nieoficjalnie portal topagrar.pl, najprawdopodobniej jednym z zatrzymanych jest właściciel Pini Polonia, Piero P.

Sprawa od kilkunastu miesięcy prowadzona jest w przez funkcjonariuszy łódzkiego  CBŚP  przy ścisłej współpracy z wywiadem skarbowym w Łodzi. Funkcjonariusze ustalili, że do przestępczego procederu wykorzystywana była właśnie ubojnia z Kutna. 

- Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą na potrzeby działalności utworzyli ponad 30 firm w całej Polsce. Przedsiębiorstwa – „słupy” powstały po to, by utrudnić organom kontroli skarbowej i policji ujawnienie procederu. Fikcyjne firmy dla wspomnianej ubojni generowały ogromne ilości faktur dotyczących rzekomego zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników. Faktury te były podstawą do wykazania przez ubojnię kosztów działalności, co skutkowało uszczupleniem Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 35 mln  zł.  Jak ustalili funkcjonariusze przestępczy proceder trwał od 2011 roku - czytamy w komunikacie CBŚP.

W poniedziałek ponad 200 funkcjonariuszy CBŚP, KWP Łódź, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadziło kontrolę w zakładzie w Kutnie. Wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Straż Graniczna zatrzymała pięciu obywateli Ukrainy, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. PIP ujawnił 142 obywateli Ukrainy i 244 Polaków, którzy nie mieli umów o pracę.

Policjanci CBŚP zatrzymali łącznie osiem osób (w Kutnie, Gostyninie, Płocku i Warszawie), w tym sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, "której liderem był m.in. obywatel Włoch". Oprócz tego w kraju miało miejsce 47 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono mienie wartości ponad pół miliona złotych.

Jak ujawniło CBŚP, postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi trwa od lutego 2016 roku. Do tej pory w sprawie występuje 13 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw. Sąd Rejonowy w Łodzi na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi zadecydował o tymczasowym aresztowaniu pięciu osób -  najbardziej zaangażowanych w działalność przestępczą. W stosunku do pozostałych zastosowano dozory policji.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Halina Osińska, dyrektor generalny Pini Polonia - oświadczenie:

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.