26.08.2020/11:34

Kontrola lodziarni. Co trzecia porcja lodów z groźnymi bakteriami

Szczeciński sanepid zbadał próbki lodów w 25 miejscach, w których przebywa wielu turystów. Co trzecia z nich wykazała nieprawidłowości, w lodach pojawiały się zawyżone ilości groźnej bakterii – poinformował „Głos Szczeciński”.

Lody w popularnych kurortach na Pomorzu Zachodnim mogą szkodzić zdrowiu – wynika z badania sapepidu, przeprowadzonego na 25 partiach popularnego przysmaku. Pod lupę wzięto 125 próbek z 25 partii, chodziło o lody z automatu. 

„40 próbek z 8 obiektów zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae” – przekazała „Głosowi Szczecińskiemu” Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie.

Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka (w dużych ilościach) i wówczas nie są drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jednak przy spożyciu produktu z tą bakterią osoby z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą mieć dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji.
Kontrola poskutkowała sześcioma decyzjami o natychmiastowymi zakazie produkcji i handlu lodami. Lodziarnie muszą poprawić higienę na zapleczu, od dezynfekcji i mycia sprzętu począwszy. Muszą też przejść ponowne badanie sanepidu, które nie wykaże obecności bakterii.
 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także