04.09.2022/13:04

Kontrolerzy sprawdzili, czy przedsiębiorcy wydają paragony. Wykryto mnóstwo nieprawidłowości

Co czwarty sprzedający (25,1 proc.) nie wystawił prawidłowego paragonu – to wynik kontroli przeprowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową.

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej nabywają towary lub usługi w celu sprawdzenia, czy sprzedaż jest rejestrowana na kasie fiskalnej, a paragon wydawany klientowi. Fachowo nazywa się to "nabyciem sprawdzającym".

Zgodnie z ustawą o KAS, pracownicy administracji skarbowej mają możliwość prowadzenia sprawdzenia wszystkich podmiotów zobowiązanych do rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych – od ulicznych straganów oraz małych punktów handlowych i gastronomicznych po duże hotele, drogie restauracje i salony SPA i innych. KAS zapewnia, że wszystkie podmioty są "tak samo sprawdzane".

Ile nieprawidłowości wykryli kontrolerzy KAS?

W okresie od 4 lipca 2022 r. do 28 sierpnia 2022 r. pracownicy KAS przeprowadzili 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego. Wystawili 7666 mandatów na kwotę prawie 9 mln zł. Okazało się, że co czwarte nabycie sprawdzające wykazało nieprawidłowości.

Z udostępnionych przez KAS informacji nie wynika, jakich konkretnie branż dotyczyły wykryte nieprawidłowości.

- Kontrole w formie nabyć sprawdzających mogą być przeprowadzone przez pracowników lub funkcjonariuszy urzędów skarbowych, urzędów celno-skarbowych. Zawsze mają oni przy sobie ważną legitymację służbową oraz stałe upoważnienie udzielone przez naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego. Na potrzeby dokumentacji na miejscu kontroli mogą wykonywać zdjęcia, filmy i nagrywać dźwięk - tłumaczy KAS.

Nieuczciwym przedsiębiorcom za niewystawienie paragonu grozi kara grzywny w wysokości do 15 050 złotych.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także