11.02.2020/15:33

Koronawirus może kosztować handel nawet 26 mld dolarów tygodniowo

Epidemia koronawirusa może utrzymywać sektor produkcji w stanie recesji w I połowie 2020 r. a najbardziej zagrożony jest sektor elektroniczny i komputerowy - ocenili eksperci Euler Hermes. Straty w międzynarodowym handlu z Chinami mogą wynosić nawet 26 mld dol. tygodniowo.

Ana Boata, Francoise Huang i Georges Dib dodali, że wraz z przerwami w działalności przedsiębiorstw w Chinach spowodowanymi epidemią, które naraziły kilka sektorów na ryzyko zakłóceń w łańcuchu dostaw i niższy globalny popyt, zapasy powyżej średniej długoterminowej mogą dalej rosnąć w sektorach takich jak: tekstylny, maszyn i urządzeń transportowych oraz surowców. Jednocześnie niedobory towarów stanowią ryzyko w sektorach z zapasami poniżej średniej długoterminowej: elektronicznym i komputerowym.

„Euler Hermes prognozuje, że globalny sektor produkcyjny pozostanie w stanie płytkiej recesji w pierwszej poł. 2020 r." - poinformowali. „Euler Hermes skorygował w dół prognozę wzrostu handlu globalnego na 2020 r. o 0,5 punktu proc. do 1,3 proc. Najbardziej zagrożone są: Hongkong, USA, Japonia, Korea Południowa i Niemcy. Ta tygodniowa strata jest równa wzrostowi światowej taryfy importowej na towary o 1 punkt proc. w 2020 r., tj. efektowi konfliktu handlowego pomiędzy USA i Chinami w 2019 r. (0,7 punktu proc.)" – czytamy w komunikacie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.