26.04.2020/17:25

Koronawirus torpeduje wiele przepisów. Data wejścia w życie regulacji dotyczących handlu niepewna

Widmo podatkowych problemów przedsiębiorców skłoniło rząd do zmian i przesunięć terminów obowiązywania wielu przepisów.

Liczne ustawy i rozporządzenia opublikowane w ciągu ostatniego miesiąca zmieniają, łagodzą lub znoszą obostrzenia, których wprowadzenie w zapowiadanym terminie naraziłoby właścicieli sklepów na dodatkowe koszty albo zmniejszyło przychody.

Nowa matryca stawek VAT

1 kwietnia br. miała zacząć obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Ze względu na zawirowania związane z koronawirusem Ministerstwo Finansów zdecydowało o przesunięciu tego terminu na 1 lipca 2020 roku.

– Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników - wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

PPK - dla podmiotów zatrudniających od 50 osób

Przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 osób w dniu 30 czerwca 2019 roku byli zobowiązani do zawarcia umów o zarządzanie PPK z instytucja finansowa do 24 kwietni 2020 roku, a do 11 maja musieliby podpisać umowy o prowadzenie PPK z pracownikami. Nowe obowiązujące terminy dla pracodawców, którzy zatrudniali 30 czerwca 2019 roku co najmniej 50 osób zatrudnionych, to:

- 27 października 2020 roku – na zawarcie umowy o zarządzanie PPK;

- 10 listopada 2020 roku – na zawarcie umowy o prowadzenie PPK

Podatek handlowy

– Wprowadzenie nowych form podatkowych, w tym od sprzedaży detalicznej, odraczamy do końca roku – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński. To oznacza, ze podatek handlowy będzie musiał jeszcze poczekać i nie wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku.

Polska wciąż czeka na finalne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie tego, czy danina jest zgodna z prawem unijnym, czy nie. Orzeczenie spodziewane jest wiosną i od jego brzmienia rząd uzależniał wdrożenie poboru podatku od 1 lipca br.

Tzw. podatek cukrowy

Chociaż ponad miesiąc temu Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy o podatku cukrowym, to powszechne było oczekiwanie, że sejmowa większość doprowadzi do przegłosowania podatku cukrowego. Tymczasem podczas posiedzenia 16 kwietnia niższa izba parlamentu nie zajęła się tą kwestią, a minister Łukasz Schreiber poinformował niespodziewanie, że rząd zdecydował się odłożyć temat i skoncentrować na pandemii. Rząd liczy na pieniądze z tej daniny, która wstępnie miała dać budżetowi nawet 3,2 mld zł rocznie. Po usunięciu z ustawy jogurtów i napojów mlecznych wpływy zmaleją o blisko 700 mln zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.