31.07.2018/10:56

KPMG będzie doradzać sieci Ruch

Ruch, firma zarządzająca siecią saloników prasowych i zajmująca się dystrybucją prasy, zatrudniła firmę doradczą KPMG, która ma jej pomóc w "obiektywnym ocenieniu sytuacji na rynku prasy" - donosi portal wirtualnemedia.pl.

Przypomnijmy, jak informował "Puls Biznesu", znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej Ruch może zostać zmuszony do sprzedaży swojej sieci detalicznej lub przynajmniej jej części. Ten obszar biznesu został wydzielony z przedsiębiorstwa i w drugiej połowie roku ma zostać wniesiony do nowo powołanej spółki o nazwie Ruch Detal.

Na sieć detaliczną Ruchu składa się obecnie 1,7 tys. własnych kiosków oraz 500 wynajmowanych obiektów. Detal generuje 60 proc. przychodów grupy. Jak donoszą wirtualnemedia.pl, segment detaliczny Ruchu jest rentowny, jego EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Jednak firma Ruch jako całość jest trwale nierentowna. Od czasu jej prywatyzacji w 2010 r. ani razu nie osiągnęła zysku na działalności podstawowej, a przez sześć ostatnich lat straciła na czysto aż 425 mln zł. Tylko w 2017 r. strata netto wyniosła 56,8 mln zł, a ujemna EBITDA sięgnęła prawie 21 mln zł (dane opublikowane przez "PB").

W rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl rzeczniczka prasowa Ruchu Joanna Dzwonkowska sugerowała, że sprzedaż segmentu detalicznego przez firmę wcale nie jest przesądzona. - Ruch zamierza pozyskać inwestora do dalszego rozwoju obszaru detalu. Trudno jednak dzisiaj przewidzieć, jak zakończą się negocjacje z potencjalnie zainteresowanymi podmiotami i jakie warunki ustalimy - stwierdziła.

Wirtualnemedia.pl zauważają, że jednym z kluczowych problemów Ruchu jest brak porozumienia z wydawcami prasy. Rozmowy na ten temat jak dotąd nie zakończyły się pozytywnie. Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, w rozmowie z portalem tłumaczy, że w marcu Ruch przedstawił wydawcom plan spłaty zadłużenia, jednak "większość przedstawicieli rynku go nie zaakceptowała".

KPMG ma pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Zadaniem doradczej firmy będzie "obiektywna ocena sytuacji na rynku prasy", a także zaproponowanie rozwiązań, które byłyby korzystne zarówno z punktu widzenia Ruchu, jak i wydawców prasy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.