04.12.2017/09:34

Kraina Serów – nowy koncept w łódzkiej Manufakturze

Manufaktura w Łodzi poszerzyła ofertę o kolejnego najemcę, oferującego produkty spożywcze premium. Sklep Kraina Serów zlokalizowany jest na piętrze galerii handlowej, w strefie punktów z żywnością premium. Od sklepu w Manufakturze marka rozpoczyna swoją ekspansję poza Warszawę.

Kraina Serów to koncept delikatesowy założony przez Adama Mostowskiego, który dotychczas wraz ze wspólnikiem prowadził dwa punkty w Warszawie, teraz zdecydował się na rozwój marki również poza stolicą. – Manufaktura jest wyjątkowym miejscem na mapie handlu w Polsce. Sklep został przyjęty bardzo dobrze, widać, że w Łodzi nie brakuje miłośników serów! Doceniam też lokalizację – wraz z innymi sklepami z ofertą spożywczą z segmentu premium, tworzymy swego rodzaju delikatesową aleję dla najbardziej wymagającego klienta – zauważa Adam Mostowski.

W ofercie Krainy Serów jest blisko 250 gatunków: serów krowich, owczych, kozich. Firma specjalizuje się w serach z Holandii, a produkty z innych regionów traktuje jako uzupełnienie i rozszerzenie oferty.

– Postawiliśmy na specjalizację. Sery wybieramy podczas szkoleń w Holandii. W ten sposób budujemy podstawowy asortyment. Sery przechowujemy na półkach, tak jak to się robi tradycyjnie w gospodarstwach produkcyjnych. Natomiast wybór serów bardzo aromatycznych i pleśniowych przechowywany jest w lodówkach. Ten asortyment będziemy indywidualnie dostosowywać do oczekiwań klientów każdego sklepu – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Adam Mostowski.

Uzupełnieniem oferty Krainy Serów w Manufakturze są dodatki do serów: m.in. polskie konfitury i musztardy oraz akcesoria do przygotowania desek serów. Niebawem na półkach pojawią się również wina odpowiednio parowane do wybranych gatunków.

Obecnie właściciele firmy koncentrują się na szkoleniach pracowników, ponieważ przy tego rodzaju wysokiej specjalizacji najwyższe kwalifikacje personalu są sprawą kluczową. Trwają też prace na internetowym serwisem informacyjnym, w którym zawarte będą m.in. porady kulinarne, informacje o składzie i sposobach produkcji poszczególnych gatunków sera, a także ich historii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.