12.08.2019/10:19

Kraków ogranicza nocną sprzedaż alkoholu, inne miasta nie idą jego śladem

Już od września br. w Krakowie będzie trudniej kupić alkohol w nocy. Miasto porozumiało się z właścicielami sieci handlowych. Do porozumienia przystąpiło 89 sklepów, a zainteresowanie wyraziło około 20 punktów – podaje „Rzeczpospolita”.

Już w ubiegłym roku Krakowscy radni chcieli ograniczyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu. Dla ścisłego centrum miasta podjęto uchwałę o ograniczeniu sprzedaży w godzinach od 22 do 6 rano, ale uchwała zastała zaskarżona przez przedsiębiorców. W styczniu br. wojewódzki sąd administracyjny uznał rację handlowców, miasto odwołało się do NSA i nadal czeka na rozstrzygnięcie.

Krakowski ratusz nie czeka na werdykt sądu i nadal szuka możliwości ograniczenia sprzedaży alkoholu w nocy. Sieci handlowe, na mocy zawartego z miastem porozumienia, zobowiązały się do dobrowolnego wyłączenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach od 24 do 5.30 rano. Dodatkowo handlowcy zobowiązali się do wprowadzenia monitoringu w sklepie i na zewnątrz, a także montażu przycisku antynapadowego. Przedsiębiorcy zgodzili się też na zapewnienie w sklepie miejsca dla oczekujących klientów oraz reagowanie na przejawy chuligaństwa.

Alkohol jest w Polsce łatwo dostępny, niezależnie od pory dnia czy nocy. Im większe miasto, tym łatwiej go kupić, bo sklepy z napojami wyskokowymi są w zasięgu ręku. Tylko w Krakowie, jak wynika z deklaracji przedsiębiorców, całodobową sprzedaż alkoholu prowadzi około 278 punktów. Od września w Krakowie ma być mniej sklepów handlujących alkoholem. Porozumienie podpisali właściciele 89 sklepów, a 20 sklepów wyraża zainteresowanie.

Pilotaż ograniczenia sprzedaży ma potrwać w Krakowie rok. Inne duże miasta nie zamierzają iść w ślady Krakowa, ale szukają własnych dróg na ograniczenie handlu napojami wyskokowymi w nocy. W Łodzi przeprowadzono konsultacje w tej sprawie. Paweł Wardęga z łódzkiego ratusza powiedział „Rzeczpospolitej”, że większość z osób uczestniczących w konsultacjach była przeciwna wprowadzeniu ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach mieszczących się w centrum. Przepisy w Lublinie dopuszczają całodobową pracę placówek handlu detalicznego, gastronomicznych i usługowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.