22.05.2018/11:34

Kroger i Ocado podpisały ekskluzywną umowę współpracy na rynku amerykańskim

Amerykańska sieć detaliczna Kroger podpisała porozumienie z brytyjskim gigantem technologicznym Ocado, w sprawie wykorzystania technologii Consumer Fulfillment Centre (CFC) do obsługi logistycznej zamówień online. Analitycy rynkowi są zachwyceni. Akcje Ocado poszybowały o blisko 50 proc.

W miniony czwartek firmy ogłosiły nawiązanie ekskluzywnej współpracy technologicznej na rynku Stanów Zjednoczonych. Kroger będzie wdrażał unikalną w skali globalnej technologię CFC, wykorzystującą zaawansowane sieciowe techniki informatyczne do budowy systemu logistycznego oraz niemal w pełni zrobotyzowane centra realizacji zamówień. W ramach porozumienia Kroger obejmie 5 proc. akcji Ocado, co oznacza inwestycję wartą ok. 247 mln USD.

W 2018 r. wybrane zostaną pierwsze trzy lokalizacje pod budowę zautomatyzowanych magazynów logistycznych. W ciągu najbliższych trzech lat ma powstać 20 takich centrów. Ocado wyposaży także amerykańskiego detalistę w systemy zarządzania operacjami magazynowymi, logistyką oraz w technologię planowania tras dostaw.

We wspólnym oświadczeniu firmy oznajmiły, że Ocado uważa Krogera za sieć mającą największe szanse podbicia amerykańskiego rynku e-grocery. Brytyjczycy zadeklarowali, że odstąpią od rozmów o potencjalnej współpracy z innymi amerykańskimi detalistami.

Przypomnijmy: w sierpniu 2017 r. Ocado udostępniło w szerszym stopniu swoją technologię brytyjskiej sieci Morrisons, z którą współpracowało już od 2013 r. W listopadzie 2017 r. Ocado udostępniło swoją technologię CFC francuskiej firmie Casino Group. W styczniu 2018 r. podobne porozumienie brytyjski koncern zawarł z kanadyjską siecią Sobeys, w na początku maja 2018 r. – ze szwedzką firmą ICA.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.