22.06.2020/12:00

Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał: Recesja będzie szokiem dla wszystkich, także dla hurtu i detalu [VIDEO]

- Recesja odbije się na kieszeniach konsumentów, dlatego będą oni szukali w sklepach produktów dobrych, ale tanich - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Krzysztof Tokarz, prezes Grupy Kapitałowej Specjał.

Nie uda nam się uniknąć recesji, nie wiemy jednak jak bardzo będzie ona głęboka. Analitycy nie są w tej sprawie zgodni. Jedni mówią, że będziemy mieć w Polsce recesję dwucyfrową, inni, że jednocyfrową, np. w okolicach 5 proc. To i tak dużo, bo przez ostatnich 15 lat polska gospodarka cały czas rosła – mówi Krzysztof Tokarz, prezes Grupy Kapitałowej Specjał.

– Recesja będzie dla wszystkich szokiem, bo po okresie intensywnej rozbudowy, polska gospodarka nie tyle stanie, co zacznie się cofać. Jak zachowa się w tej sytuacji nasz rynek? Recesja odbije się na kieszeniach konsumentów, dlatego będą oni szukali w sklepach produktów dobrych, ale tanich. W związku z tym koncepty sklepów dyskontowych, ale także marketów convenience czy innych, które potrafią zaproponować klientom dobrą cenę za dobrą jakość, na pewno będą się rozwijały – ocenia Krzysztof Tokarz.

Dodaje, że w tym kontekście widzi też możliwość rozwoju Grupy Kapitałowej Specjał. – Cały czas podejmujemy takie działania, aby sklepy działające w ramach naszych franczyz sprzedawały towar o niższej marży, w niższej cenie. Jako dystrybutor i dostawca preferujemy głębokie akcje upustowe, co pozwala nam na wygenerowanie przyzwoitej marży i utrzymanie się na rynku – zaznacza.

– W Polsce cały czas funkcjonuje bardzo dużo sklepów, tak naprawdę nikt nie wie, czy jest to 80 tys., 100 tys. czy 120 tys. Ich ilość będzie się zmniejszać, ale wartość sprzedaży w placówkach handlowych będzie delikatnie rosła. Takie są nasze przewidywania. Widzimy to też u naszych franczyzobiorców, którzy często zamykają swoje małe sklepy, ale otwierają duże markety. W związku z tym liczba sklepów maleje, ale wolumen sprzedażowy rośnie. Między innymi dlatego Specjał zwiększa swoje obroty – komentuje Tokarz.

KLIKNIJ I ZOBACZ ROZMOWĘ Z KRZYSZTOFEM TOKARZEM, PREZESEM GK SPECJAŁ:

– Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi segment hurtowy w branży FMCG. Te hurtownie, które będą potrafiły sprzedawać swoim kontrahentom towar w niskich cenach, będą rosły. Natomiast te, które nie będą w stanie zaproponować konkurencyjnych cen, będą znikać z rynku. Specjał jest w dobrej sytuacji, ponieważ z roku na rok procentowo maleją nam koszty. Wynika to z postępującej informatyzacji naszego biznesu, poprawiamy procesy organizacyjne. Istotne jest też to, że posiadamy swoje finansowanie – podkreśla.

Szef GK Specjał prognozuje, że finansowanie będzie coraz droższe. – Na rynku jest to już widoczne. Banki podnoszą oprocentowanie kredytów. Z drugiej strony, firmy ubezpieczeniowe również zwiększają stawki za swoje usługi. To wszystko zwiększa ryzyko związane z działalnością biznesową – podsumowuje ekspert.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.