24.09.2019/16:36

Kto skorzystał na kłopotach ZM Henryk Kania?

Z zamieszania wokół Zakładów Mięsnych Henryk Kania mogły skorzystać niektóre zakłady mięsne. Szczególnie te na tyle duże, aby móc współpracować z handlem nowoczesnym. Chodzi o firmy w dobrej kondycji finansowej, zdolne zwiększyć produkcję przy rosnących kosztach surowca – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Santander Bank Polska.

Zakłady Mięsne Henryk Kania są jednym z największych producentów przetworów mięsnych w Polsce. – Według szacunków ich udział rynkowy w łącznej krajowej produkcji przetworów mięsnych, wśród firm zatrudniających powyżej 9 pracowników, wynosi ok. 4-5 proc. Z jednej strony można uznać, że nie jest to zbyt wielka część rynku. Jednak, gdy wziąć pod uwagę specyfikę asortymentu tego przedsiębiorstwa oraz dużą skalę współpracy z handlem nowoczesnym, to udział firmy w konkretnych podsegmentach staje się już znaczący – zauważa Grzegorz Rykaczewski.

– W rezultacie zawieszenie produkcji w ZM Henryk Kania mogło wywołać zachwianie sytuacji w niektórych sektorach krajowego rynku produktów mięsnych, zwłaszcza na styku przetwórstwa mięsa i handlu nowoczesnego – podkreśla analityk.

W konsekwencji problemów ZM Henryk Kania, niektóre sieci handlowe musiały szukać innych dostawców produktów mięsnych. – Dla części przedsiębiorstw była to okazja do rewizji już zawartych kontraktów i negocjacji wyższych cen w nowych umowach – zaznacza ekspert Santander Bank Polska.

Warto wspomnieć, że koniec pierwszego kwartału oraz początek drugiego kwartału br. przyniosły wysoki wzrost cen surowca dla zakładów przetwórczych. – W przypadku firm, które były związane średnio i długoterminowymi umowami z obiorcami, konsumpcja znacząco wyższych kosztów była dużym problemem. Zakłady potrzebowały od kilku tygodniu nawet do kilku miesięcy, aby podnieść ceny swoich produktów i chociaż częściowo przenieść wyższe koszty na poziom handlu detalicznego – podsumowuje Grzegorz Rykaczewski.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.