20.02.2017/16:29

Bernardo Sanchez Incera zostanie nowym prezesem Grupy Carrefour?

Bernardo Sanchez Incera, zastępca dyrektora generalnego Société Générale, jest faworytem w walce o fotel prezesa Grupy Carrefour - donosi francuskie "BFM". Kadencja obecnego prezesa grupy, Georgesa Plassata, kończy się w 2018 r., jednak firma ma nadzieję, że jego następcę uda się wskazać jeszcze w tym roku. W takiej sytuacji przez kilka bądź kilkanaście miesięcy grupą zarządzaliby wspólnie ustępujący i nowy prezes, co miałoby usprawnić proces przekazania zarządzania w Carrefourze.

Przypomnijmy, obecna kadencja Georgesa Plassata na stanowisku prezesa grupy Carrefour kończy się w połowie 2018 r. Francuskie media spekulują, że opuści on fotel szefa z powodu pogarszającego się stanu zdrowia i podeszłego wieku (ma blisko 70 lat). Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie następcą Plassata - czy menedżer już pracujący w strukturach firmy, czy może ktoś z zewnątrz.

W skład Komitetu Nominacyjnego wchodzi pięć osób: dwóch reprezentantów głównych akcjonariuszy Carrefoura oraz trzech niezależnych dyrektorów. W procesie wyboru nowego prezesa pomagać będzie obecny szef grupy, jak również firma doradcza Egon Zehnder.

Według informacji "BFM", najwięksi akcjonariusze Carrefoura - Philippe Houzé, prezes Galeries Lafayette oraz Bernard Arnault, prezes LVMH - jak dotąd nie potrafili się porozumieć w zakresie tego, kto powinien przejąć stery w firmie w 2018 r. Houzé proponuje ponoć rozdzielenie w Carrefourze stanowisk prezesa i dyrektora generalnego, co - zdaniem kilku źródeł "BFM" - umożliwiłoby mu ubiegać się w przyszłym roku o funkcję prezesa. Rzecznik prasowy Galeries Lafayette zaprzecza jednak takowym informacjom.

Bernard Arnault, zdaniem "BFM", preferuje, aby kompetencje prezesa i dyrektora generalnego w Grupie Carrefour nadal skupiała jedna osoba, tak jak jest to obecnie zarówno na poziomie grupy, jak i w poszczególnych krajach, w których Carrefour jest obecny, w tym w Polsce.

Osobą, której nazwisko - zgodnie z informacjami "BFM" - nieustannie pojawia się w kontekście dyskusji o potencjalnym następcy Georgesa Plassata na stanowisku prezesa Carrefoura - jest Bernando Sanchez Incera. Philippe Houzé w 2004 r. zrekrutował go na stanowisko szefa francuskiej sieci sklepów spożywczych Monoprix, której właścicielem było wówczas Galeries Lafayette. Sanchez w przeszłości był też dyrektorem generalnym firmy Vivarte, w której pracował Georges Plassat. Jakby tego było mało, Sanchez w latach 2001-2003 zarządzał europejskim oddziałem... LVMH. Zna się zatem doskonale z dwoma największymi akcjonariuszami Carrefoura oraz z aktualnym prezesem sieci.

Przypomnijmy, Georges Plassat jest prezesem i dyrektorem generalnym Grupy Carrefour od maja 2012 r. W połowie 2015 r. wybrany został na drugą kadencję na tych stanowiskach. Gdy Plassat obejmował najważniejsze funkcje w grupie, akcje Carrefoura na giełdzie w Paryżu warte były ok. 15 euro. Dziś jest to ok. 22 euro, ale w 2015 r. za jeden papier detalisty płacono nawet powyżej 30 euro.

Carrefour Polska to multiformatowa sieć handlowa, pod szyldem której działa w Polsce ponad 800 sklepów w pięciu formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego. Carrefour jest w Polsce również właścicielem sieci 20 centrów handlowych oraz sieci ponad 40 stacji paliw. W całej grupie Carrefour, obecnej w 35 krajach, zrzeszonych jest ok. 12,3 tys. sklepów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.