21.04.2020/19:45

Która branża urosła, a która straciła na pandemii koronawirusa? Co z sektorem spożywczym?

Pomimo tego, że w marcu br. produkcja przemysłowa spadała szybciej niż w czasach światowego kryzysu finansowego, to – jak wskazują analitycy Credit Agricole Bank Polska – warto zauważyć, że w części działów produkcji przemysłowej odnotowano wyraźne zwiększenie produkcji ze względu na pandemię COVID-19.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najsilniej produkcja przemysłowa wzrosła w dziale „wyroby farmaceutyczne” (39,7 proc. r/r), co związane było z nagłym wzrostem popytu na tego rodzaju produkcję w okresie pandemii. Wzrost odnotowano również m.in. w kategoriach artykuły spożywcze (7,1 proc.), papier i wyroby z papieru (9,9 proc.) oraz „chemikalia i wyroby chemiczne” (6,9 proc.), co również w znacznym stopniu było efektem masowych zakupów dokonywanych przez gospodarstwa domowe w obawie przed pandemią.

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w marcu do 2,3 proc. wobec wzrostu o 4,9 proc. w lutym. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w marcu o 7,2 proc. m/m, odnotowując wyższe tempo spadku niż w czasach światowego kryzysu finansowego (listopad 2008 r.).

- Przyczyną silnego spadku produkcji w marcu były pozrywane w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19 międzynarodowe łańcuchy dostaw, które doprowadziły do ograniczenia produkcji w wielu zakładach, a w skrajnych przypadkach spowodowały wstrzymanie ich działalności, m.in. w niektórych fabrykach samochodów. W konsekwencji najsilniejszy spadek produkcji odnotowano w działach produkcji o relatywnie dużym udziale eksportu w sprzedaży, m.in. w działach: „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” (28,6 proc. r/r), „skóry i wyroby skórzane” (21,4 proc. r/r), „meble” (14,7 proc. r/r), „wyroby tekstylne” (13,8 proc. r/r) i „maszyny i urządzenia” (10,4 proc. r/r). Szacujemy, że działy o relatywnie dużej ekspozycji eksportowej obniżyły roczną dynamikę produkcji przemysłowej pomiędzy lutym a marcem o 6,5 pkt. proc. – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

W całym I kw. przeciętna dynamika produkcji przemysłowej obniżyła się do 1,2 proc. r/r wobec 3,0 proc. w IV kw.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.