21.11.2019/08:30

Które sieci mogą przejąć sklepy Tesco w Polsce? Aldi czarnym koniem!?

Informacje o planowanym wyjściu Tesco z Polski zmuszają do refleksji nad tym, który z operatorów już działających na polskim rynku mógłby być zainteresowany przejęciem aktywów brytyjskiego operatora. Wyniki rozmów z ekspertami rynku są zaskakujące, gdyż za jednego z głównych pretendentów do przejęcia Tesco uważana jest… sieć Aldi.

Jak wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, aktywami Tesco zainteresowane są nie tylko sieci handlowe, ale także fundusze inwestycyjne, które są w stanie zapłacić wyższą kwotę za polskie sklepy Tesco. Eksperci wskazują, że to właśnie one prawdopodobnie mają duże szanse na przejęcie nieruchomości brytyjskiego operatora. Jednocześnie oznaczałoby to prawdopodobnie wygaszenie działalności operacyjnej, a następnie podział i sprzedaż poszczególnych lokalizacji lub pakietów nieruchomości zainteresowanym inwestorom.

Sieci handlowe w tym wyścigu nie są jednak bez szans. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że do transakcji raczej nie podejdą takie firmy jak Auchan, Carrefour, Lidl, czy Biedronka. Eksperci nie są tego tacy pewni, ale mają swoich faworytów, często zaskakujących. Warto zastanowić się więc, który w operatorów może być zainteresowany taką akwizycją.

Aldi Polska

Należący do grupy Aldi Nord operator sieci dyskontów działa w wystandaryzowanym formacie, na niewielkich powierzchniach i oferuje ograniczony asortyment, co mogłoby być pewnym problemem w integracji większych sklepów Tesco. Eksperci wskazują jednak, że Aldi szuka obecnie w Polsce szybkich przyrostów, a ze względu na słabe nasycenie rynku ma największe szanse na uzyskanie zgody UOKiK.

Kaufland Polska

Kolejnym pretendentem jest sieć Kaufland, która jest już w trakcie przejmowania sześciu lokalizacji, które Tesco wystawiło na sprzedaż w ciągu ostatnich miesięcy. Eksperci wskazują, że Kaufland może być zainteresowany – podobnie jak Aldi – skokowym wzrostem skali, ale dodają, że niemiecki operator nie zdecyduje się raczej na zakup niemal 350 sklepów w dwóch formatach. Mógłby być za to zainteresowany przejęciem dodatkowych kilkunastu, może kilkudziesięciu lokalizacji.

E.Leclerc Polska

Zdaniem ekspertów, wyjście Tesco z Polski mogłoby być szansą dla sieci E.Leclerc, która już od wielu lat sygnalizuje chęć skokowego wzrostu na polskim rynku, ale dotychczas nie miała okazji zrealizować ambitnych planów. Wyjście Tesco otwiera taką możliwość. Pytanie, czy skala przejęcia nie przerosłaby francuskiego operatora? E.Leclerc z pewnością ma ochotę na co najmniej kilka lokalizacji po Tesco.

Grupa Eurocash

Dyżurnym na rynku przejęć jest Grupa Eurocash, która już jakiś czas temu rozmawiała z Tesco nt. zakupu części lokalizacji, ale do finalizacji transakcji nie doszło. Dzisiaj Eurocash zapowiada, że chce odpocząć od dużych transakcji, ale duża sieć supermarketów może skusić jednego z największych dystrybutorów w Polsce. Przejęcie sklepów po Tesco pomogłoby Eurocashowi przybliżyć się do realizacji celu, jakim jest stworzenie z sieci Delikatesy Centrum trzeciego pod względem wielkości gracza na rynku handlowym w Polsce.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • mm 07.02.2020

    czekam z niecierpiwością na ALDI na pomorzu. Byłby niezły interes dla nich.

  • Carsten 02.12.2019

    ALDI miałoby przejąć Tesco???? Buhahaha, wolne żarty. Nie zdziwię się wcale gdy SPAR Group połknie aldi i Niemcy wyprowadzą się z Polski na zawsze....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.