16.03.2020/11:02

Które sklepy mogą być otwarte? Niejasne przepisy wymagają szybkiego doprecyzowania!

Piątkowe rozporządzenie ministra zdrowia, określające które sklepy ulokowane w galeriach wciąż mogą działać, a które nie, jest niejasne. Przepisy powinny jak najszybciej zostać doprecyzowane, tak by nie budziły wątpliwości interpretacyjnych.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na briefingu prasowym zapowiedział zamknięcie - począwszy od soboty 14 marca - większości sklepów i punktów usługowych w centrach handlowych. Z wypowiedzi prezesa Rady Ministrów wynikało, że otwarte w galeriach pozostaną jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki, pralnie i placówki bankowe.

Opublikowane tuż przed północą w nocy z piątku na sobotę rozporządzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nie zawiera jednak listy podmiotów, które mogą pozostać otwarte, lecz listę tych, które muszą zostać zamknięte. Minister zabronił otwierania lokali, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami tekstylnymi, odzieżowymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego, lub artykułami piśmiennymi i księgarskimi. Zakazano też działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Oba zakazy dotyczą wyłącznie najemców obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. (osobny, trzeci ban obejmuje również wolnostojące obiekty gastronomiczne, za wyjątkiem sprzedaży w dowozie i na wynos).

Najemcy centrów handlowych, nie mając w zasadzie czasu na wnikliwą analizę przepisów (dano im na to kilka godzin, co ze względu na ekstraordynaryjną sytuację jest jednak zrozumiałe), już w sobotę o świcie musieli podjąć decyzję, czy zamykają, czy otwierają swoje sklepy lub punkty usługowe. Firmy zareagowały różnie. Niektóre nie zamknęły placówek, twierdząc, że rozporządzenie ministra zdrowia ich nie dotyczy. Inne uznały, że nie otworzą sklepów.

Problemy dotyczą szczególnie sklepów z elektroniką, marketów DIY, czy sklepów z zabawkami. Trudno przewidzieć, czy pozostanie tych (ale także wielu innych) placówek otwartymi faktycznie było intencją rządu. Z wypowiedzi premiera Morawieckiego można wnioskować, że niekoniecznie. W tej sytuacji minister zdrowia powinien jak najszybciej wyjaśnić, o co mu chodziło i w razie potrzeby doprecyzować przepisy.

Nie jest jasne, co ze sklepami specjalistycznymi oferującymi żywność - nie ogólnospożywczymi - takimi jak piekarnie, sklepy z mięsem, czy sklepy monopolowe, które także można znaleźć w galeriach handlowych. Wątpliwości interpretacyjne budzi także kwestia sklepów wolnostojących, które same w sobie mają powyżej 2 tys. mkw. sali sprzedaży, ale nie znajdują się w centrach handlowych (i nie są sklepami spożywczymi).

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Miki 01.04.2020

  A co z małymi sklepami prywatnymi które mają,, wszystko i nic"np. Farby lakiery. chemię. prasę papierosy???

 • Mini 21.03.2020

  A co z takimi na mieście monopolowymi, gdzie zamknąć nie chcą, pijaczyny przychodzą co pół godz po flaszkę i roznoszą choroby!

 • galerianin 19.03.2020

  droga Pani redaktor, tu nie chodzi o żaden bojkot, że sie konsumenci obrażą; to są jakies popierdułki, z kontraktów z właścicielami galerii wynika, że za brak otwarcia placówki, grożą kary, nawet do 1000 euro dziennie; centra hadnlowe już grożą karami! ktoś kto napisał to rozporządzenie powinien zostać poddany kwarantannie na długie lata

 • Pig 17.03.2020

  A co z fabrykami, takimi co jest dużo ludzi? a rzrczy które produkują nie są niezbędne do życia i jakoś ich nie zamykają...

 • Anek 17.03.2020

  Dokładnie powinno być zaznaczone co może być otwarte bo wtedy mniejsze pole manewru by naciąć przepisy, czy znaleźć lukę dla siebie. Wszystkie cukiernie, kioski, sklepy zoologiczne.

 • krytr 17.03.2020

  szybkiego doprecyzowania:-) tymczasem nie dzieje się nic w tej sprawie

 • Beld 16.03.2020

  Jak najszybciej powinni to rozporządzenie uaktualnić

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.