12.09.2019/13:44

Lidl chwali się niskim współczynnikiem rotacji pracowników w Polsce

Sieć Lidl zatrudniała w lutym 2019 r. w Polsce ponad 17,5 tys. pracowników, w tym 13 552 kobiet i 4009 mężczyzn. To o 13 proc. więcej niż w roku poprzednim. Kobiety pracują w Lidlu nie tylko na stanowiskach kasjerek, ale również na stanowiskach menadżerskich, gdzie stanowią 70 proc. kadry zarządzającej. Firmie udało się w ciągu roku obniżyć współczynnik rotacji pracowników niemal o 1 p. proc.

Władze sieci Lidl podkreślają, że największą wartością firmy są ludzie, którzy ją tworzą. -Dlatego naszym pracownikom, za ich wkład w rozwój firmy, oferujemy atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz szansę na ciekawą karierę. Priorytetem są dla nas awanse wewnętrzne i docenianie osób już zaangażowanych. Jednak o pozycji na rynku pracy w Polsce decyduje nie tylko atrakcyjne – wyższe od średnich zarobków w handlu – wynagrodzenie, ale również szereg dodatkowych świadczeń i benefitów. Nasi pracownicy objęci są bezpłatną prywatną opieką medyczną, otrzymują także bony i paczki świąteczne oraz bony okolicznościowe - mówi Wolfgang Hennen, członek zarządu Lidl Polska.

Lidl opublikował właśnie "Raport zrównoważonego rozwoju Lidl Polska” podsumowujący dwa ostatnie lata działalności w Polsce. Większość z pracowników to osoby pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Najstarszy pracownik Lidl Polska ma 68 lat, najmłodszy 18 lat.

Na pełnym etacie pracowało w Lidl Polska wtedy niemal 13,4 tys. osób, a na niepełnym etacie prawie 4,2 tys. pracowników. Ponad 9,6 tys. było zatrudnionych w Lidlu w oparciu o umowę na czas określony, zaś prawie 8 tys. osób na czas nieokreślony. Jak wskazują władze Lidl Polska osoby zatrudniane na umowy inne niż umowy o pracę to głównie pracownicy zatrudnieni na krótkie okresy: drobne prace biurowo-administracyjne, wsparcie pracowników zewnętrznych przed świętami, a także przy takich formach współpracy, jak: usługi reklamowe, przeglądy techniczne, nadzór budowlany, usługi fotograficzne.

Lidl szczyci się niskim wskaźnikiem rotacji pracowników w stosunku do całej branży. Co więcej w ciągu dwóch ostatnich lat firmie udało się zmniejszyć rotację z 19,9 do 19 proc. Z danych wynika, że 2707 osób pracuje w Lidl Polska od co najmniej 10 lat, z czego osiem osób ma najwyższy 19-letni staż pracy.

Na wynagrodzenia dla pracowników w roku obrotowym 2018/2019 firma przeznaczyła 839 814 300 zł, gdy rok wcześniej było to 716,789 mln zł.

Rozpoczynający pracę w Lidlu pracownik magazynu obsługujący wózek widłowy otrzymuje pensję w wysokości 4050 zł brutto. Po trzech latach pracy jego wynagrodzenie rośnie do 4900 zł brutto. 

Pracownik magazynu zajmujący się komisjonowaniem towaru, z pełnym zakresem odpowiedzialności, rozpoczynając pracę w Lidlu zarabia do 4000 zł brutto. Po trzech latach jego pensja wzrasta nawet do 4800 zł brutto.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • NIC...K 12.09.2019

    A ile podatku CIT zapłacili?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.