29.09.2021/18:42

Lidl i ID Logistics zacieśniają współpracę. Nowe technologie wspierają zarządzanie zwrotami

Wspierając rozwój biznesu sieci dyskontowej na rynku francuskim firma wdrożyła nowoczesne rozwiązanie technologiczne w nowym magazynie logistycznym, dedykowanym zarządzaniu zwrotami produktów nieżywnościowych ze sklepów. 

ID Logistics wdrożył w magazynie w Grandchamps-des-Fontaines efektywne rozwiązanie z gwarancją identyfikowalności zwracanych produktów i elastyczności w dostosowywaniu się do tygodniowych zmian wolumenów. W otwartym w listopadzie 2020 r. obiekcie o powierzchni 44 tys. mkw. zatrudnionych jest 90 pracowników.

Aby zapewnić szybką obsługę zapakowanych artykułów dostarczanych do magazynu, ID Logistics wdrożył autonomiczny i zautomatyzowany system obsługi kierowców. 

Produkty są sortowane przez pracowników wspomaganych przez ergonomiczny, zmechanizowany sorter oraz system monitoringu wideo gwarantujący optymalne możliwości ich identyfikacji  oraz niezawodność obsługi. Po zakończeniu sortowania zapakowane artykuły (jednostki sprzedaży) są umieszczane w paczkach i filmowane przed składowaniem.

Kolejnym etapem jest ich przygotowywanie i wysyłka do sklepów, zgodnie z harmonogramem.

Po zakończeniu fazy rozruchu, magazyn w Grandchamps-des-Fontaines ma tygodniowo obsługiwać przepływy ponad 120 tys. pakowanych artykułów.

Platforma, z 65 wąskim korytarzami, zapewnia dużą pojemność magazynową, która  wynosi 65 tys. palet. Trójkierunkowe wózki z podnoszonymi kabinami gwarantują ciągłość pracy w magazynie, w optymalnych warunkach komfortu i bezpieczeństwa.

Nowy magazyn został przygotowany tak, aby połączyć zrównoważony rozwój z optymalizacją wydajności. Certyfikowany przez BreEAM obiekt w Grandchamps-des-Fontaines spełnia wysokie standardy w zakresie zrównoważonego budownictwa. Ogrzewanie, elektryka i wentylacja są zdalnie sterowane, co zapewnia optymalne zużycie energii. Zastosowana technologia umożliwia też sprawdzenie zużycia pośredniego w każdej strefie magazynu i  wykrycie ewentualnych wycieków wody.

W przypadku oświetlenia, wszystkie pomieszczenia wewnętrzne zostały wyposażone w czujniki LED, pozwalające na znaczną oszczędność energii. Otwór na fasadzie budynku zapewnia naturalne światło we wnętrzu, a wydzielona przestrzeń na tyłach budynku została pozostawiona w stanie naturalnym, co sprzyja rozwojowi fauny i flory.

W magazynie zainstalowano 5 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, tak aby promować zrównoważone środki transportu. Zautomatyzowana została także utylizacja odpadów, szczególnie w przypadku kartonów, które są poddawane bezpośredniemu recyklingowi.

ID Logistics jest międzynarodową grupą specjalizującą się w logistyce kontraktowej, z przychodami na poziomie ponad 1,642 mld euro w 2020 roku. Siedziba główna firmy mieści się w Orgon we Francji. ID Logistics ma ponad 340 lokalizacji w 17 krajach, w tym 6 mln mkw.  powierzchni magazynowych obsługiwanych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji oraz Afryce. Firma zatrudnia 21,5 tys. pracowników.

Z portfolio klientów reprezentujacych branże handlu detalicznego, przemysłu, detail picking, healthcare i e-commerce, ID Logistics wyróżnia się ofertą o wysokim poziomie technologicznym i podejściem opartym na zrównoważonym rozwoju. Akcje grupy są notowane na rynku regulowanym NYSE Euronext w Paryżu, Compartment B (ISIN Code: FR0010929125, Ticker: IDL). Grupa jest zarządzana przez Erica Hemara.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także