20.03.2016/18:54

Lidl podnosi wynagrodzenia pracowników w Polsce

Lidl, to kolejna po Biedronce sieć handlowa, która zdecydowała się na podwyżkę pensji pracowników. Jak informuje „Wirtualna Polska”, od marca br. co najmniej 2400 zł w pierwszym miesiącu pracy zarobi szeregowy pracownik Lidla.

Zatrudnieni krócej niż dwa lata w Lidlu dostaną zamiast 2200 zł, o 200 zł brutto więcej. Na rękę pensja wzrośnie więc z ok. 1600 zł do ok. 1738 zł. To jednak poziom minimalny. Jak poinformował „WP” Lidl, są szeregowi pracownicy, którzy na początku zarabiają nawet 2800 zł brutto (ok. 2017 zł na rękę).

Jeszcze więcej mogą dostać ci, którzy związali się z siecią na dłużej. Po dwóch latach Lidl gwarantuje, że ich pensja wzrośnie do kwoty co najmniej 2850 zł brutto (ok. 2052 zł na rękę). A część pracowników otrzyma nawet 3250 zł brutto (ok. 2331 zł na rękę).

Jak wyjaśnia „WP” widełki w płacach w sklepach sieci Lidl uzależnione będą od dwóch rzeczy. Po pierwsze, jest to doświadczenie danej osoby, po drugie - kryterium geograficzne. Wyższe zarobki otrzymują ci, którzy pracują w dużych aglomeracjach.

Lidl w sklepach, centrach dystrybucyjnych i biurach zatrudnia ok. 15 000 osób. Dwa lata temu zainaugurowano program szkoleń, na który przeznaczono kilkadziesiąt milionów złotych. Jak deklaruje Maksymilian Braniecki, prezes Lidl Polska roczne wydatki na szkolenia w okresie dwóch ostatnich lat wzrosły o 3 mln zł, sięgając poziomu 20 mln zł w 2015 roku. Plan na 2016 rok zakłada dalsze zwiększenie nakładów w tym obszarze .

Przypomnijmy, że kilka dni temu sieć Biedronka poinformowała, że podniesie pensje swoim pracownikom. Stawka podstawowa to 2250 zł brutto, a po trzech latach 2450 zł.

Więcej: Wirtualna Polska

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.