14.11.2016/06:53

Lidl stawia na własnych ludzi

90 proc. awansów w sieci Lidl Polska, to awanse wewnętrzne - chwalą się przedstawiciele sieci. Zapewniają jednocześnie, że zatrudnienie w firmie Lidl może stać się szansą do awansu nie tylko w polskich, ale także w międzynarodowych strukturach firmy. To atrakcyjna propozycja dla osób, które myślą o swojej karierze długofalowo.

- Przykładów awansów wewnętrznych w Lidlu jest wiele. Rozwijają się pracownicy sklepów, którzy stają się zastępcami kierowników i managerami sklepów. Są również managerowie, którzy obejmują stanowiska kierowników regionów sprzedaży. Nasi pracownicy rozpoczynający karierę w Polsce, kontynuują ją także z sukcesami za granicą. Takie możliwości daje właśnie Lidl – mówi Anna Durzyńska, dyrektor ds. personalnych Lidl Polska.

 

Są dwie możliwości awansu ze stanowiska pracownika sklepu na zastępcę kierownika sklepu oraz na managera sklepu w Lidlu. Po pierwsze, pracownik może wziąć udział w programie rozwojowym „Prestige”, który przygotowuje go do awansu. W ramach programu pracownicy rozwijają swoje kompetencje miękkie, kierownicze i merytoryczne. Druga droga to przesłanie swojej aplikacji w odpowiedzi na ogłoszenie wewnętrzne. Po odbyciu szkoleń lub w ramach udziału w wewnętrznym procesie rekrutacji, pracownik przystępuje do development center, gdzie sprawdzane są jego kompetencje. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku może awansować. Możliwości rozwoju kariery mają także pracownicy centrali oraz centrów dystrybucyjnych.

Lidl Polska zatrudnia w chwili obecnej 15 000 pracowników. Firma podkreśla, że oferuje im pensje wyższe niż średnia w handlu orazpakiet socjalny. Nowo zatrudnieni pracownicy sklepów Lidl otrzymują od 2400 do 2800 zł brutto. Ponadto podczas podpisywania umowy, firma zobowiązuje się do podwyżki – po dwóch latach pracownicy otrzymują od 2850 do 3250 zł brutto. Pracownik magazynu zajmujący się komisjonowaniem towaru, z pełnym zakresem odpowiedzialności, rozpoczynając pracę w Lidlu zarabia do 2950 zł brutto, natomiast po dwóch latach jego pensja wzrasta nawet do 3600 zł brutto. Wynagrodzenie operatora wózka widłowego, który rozpoczynając pracę na tym stanowisku otrzymuje 3400 zł brutto, natomiast po dwóch latach – 4 tys. zł brutto. Wszyscy pracownicy mają zagwarantowane ubezpieczenie na życie oraz bezpłatną, prywatną opiekę medyczną dla siebie oraz swojej rodziny.

Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy. Obecnie w wielu krajach Europy istnieje około 10.000 sklepów tej marki, a w Polsce już 600.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • 0= ZAWSZE 0 20.11.2016

    Nigdy nie będziemy krajem godnym pozazdroszczenia !! NIGDY!! WSZYSTKO SPRZEDAJEMY NIEMCOM I OBCEMU KAPITAŁOWI !! Spierd..m stąd nie mogę już na to patrzeć .

  • WON !!!!!!! 20.11.2016

    Wszystko po to żebyśmy ich dalej kochali i kasę nosili !!!!!! Banda Niemców którzy zalewają cały kraj !!!!!! Obudz sie POLSKO żaden ale to żaden NIEMIEC nie pozwoliłby Polakowi na taką kastrację w NIEMCZECH a w Polsce ????????? BANDA SPRZEDAJĄCYCH SIĘ POLACZKÓW -DAJEMY DUPY ZA KAŻDEGO CENTA !!!!!!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.