05.09.2018/13:17

Lidl uruchomi w Polsce pierwsze dwupiętrowe, modularne centrum dystrybucyjne

Budowa dziesiątego w Polsce centrum dystrybucyjnego sieci Lidl w Kałuszynie powoli zbliża się do końca. W czwartek 6 września na obiekcie zawiśnie wiecha, oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego budynku. Oddanie centrum do użytku planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r.

Nowa inwestycja będzie największą w kraju spośród wszystkich obiektów magazynowych sieci Lidl, a jednocześnie jest to pierwszy tego typu obiekt w portfolio Lidla w Europie i w USA. Zaimplementowano tu pilotażowy projekt budowy częściowo dwukondygnacyjnego magazynu modularnego. Parter hali ma powierzchnię użytkową ponad 43 tys. mkw., z kolei piętro to ponad 14 tys. mkw., w tym 2,3 tys. mkw przeznaczono na część administracyjną.

Szczególną uwagę podczas realizacji projektu zwrócono na rozwiązania ekologiczne – budynek ma techniczne możliwości wdrożone na etapie projektowania i realizacji umożliwiające ubieganie się o certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Do tej pory już dwa spośród obiektów magazynowych Lidla uzyskały ten certyfikat – Centrum Dystrybucyjne Lidl w Bydgoszczy oraz w Będzinie.

W Kałuszynie zastosowano, między innymi odzysk ciepła z instalacji chłodniczej, która w Kałuszynie jest napełniona wyłącznie naturalnym czynnikiem – amoniakiem, który, w porównaniu z powszechnie stosowanymi syntetycznymi czynnikami chłodniczymi (freonami), ma zerowy wpływ na zubożenie warstwy ozonowej (tzw. efekt cieplarniany). Oznacza to, że dzięki zastosowaniu specjalnych instalacji w magazynie Lidla wykorzystuje się ciepło odpadowe produkowane podczas procesu chłodzenia do celów grzewczych – jest to nie tylko rozwiązanie proekologiczne, ale również ekonomiczne, pozwala na obniżenie rachunków za gaz o ponad 60 proc.

Lidl chwali się również rekuperacją, czyli odzyskiem energii cieplnej z powietrza wywiewanego, oraz oświetleniem typu LED, które jest standardem w magazynach sieci. W porównaniu do tradycyjnych świetlówek, oświetlenie LED generuje oszczędności na poziomie 50 proc. dając przy tym ten sam efekt świetlny. W obiekcie w Kałuszynie zainstalowano też panele fotowoltaiczne, z których będzie produkowana energia elektryczna na potrzeby magazynu. Własne ujęcie wody zlokalizowane na działce zostanie wykorzystane do celów technologicznych. Z kolei do celów sanitarnych i do podlewania terenów zielonych sprawdzi się system wody szarej, czyli wody zebranej z opadów.

- Dzięki dogodnej lokalizacji, magazyn w Kałuszynie pozwoli na rozwój sieci we wschodniej części kraju. Nowa infrastruktura logistyczna Lidla wesprze zaopatrzenie sklepów zlokalizowanych na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Centrum dystrybucyjne w Kałuszynie obejmie swoim zasięgiem przede wszystkim sklepy zlokalizowane w Warszawie i jej najbliższej okolicy - komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, communications manager w firmie Lidl Polska.

Pracę w nowym magazynie Lidla znaleźć ma około 220 osób. Pracownicy zatrudnieni będą na stanowiskach związanych z obszarem przyjęcia towaru, komisjonowaniem, wysyłką towaru i utylizacją oraz na stanowiskach administracyjnych i kierowniczych. Część stanowisk jest już obsadzona, na część rekrutacje trwają. Pracą w nowobudowanym centrum zainteresowani są między innymi mieszkańcy Kałuszyna i okolic.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • shadow 06.09.2018

    W Psarach a nie w Będzinie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.