19.07.2018/13:58

Lidl zmarnował siedem lat i pół miliarda euro na źle funkcjonujący system SAP

Po siedmiu latach prac i inwestycjach przekraczających pół miliarda euro niemiecki dyskonter podjął decyzję o zamknięciu projektu wdrożenia systemu zarządzania towarami, logistyką i procesami biznesowymi firmy SAP. Oprogramowanie wciąż nie działa płynnie. Lidl zamierza rozwijać własną wersję systemu.

Jak informują niemieckie media, Lidl po siedmiu latach prac doszedł do wniosku, że oprogramowanie firmy SAP nie nadaje się do wdrożenia. Niemiecka firma SAP, z siedzibą w Walldorf, otrzymała w 2011 r. zadanie dostosowania swojego pakietu do potrzeb Lidla. Mimo zatrudnienia ponad stu specjalistów IT, projekt udało się dotychczas wdrożyć tylko w mniejszych oddziałach sieci w Austrii, Irlandii Północnej i USA. Obecnie okazało się, że taka wersja oprogramowania po prostu nie nadaje się do wykorzystania w krajach, gdzie spółka generuje wysokie obroty. Lidl został zmuszony zrezygnować z projektu.

Od kilku lat niemiecki dyskonter może się pochwalić dynamiczną ekspansją. Jest obecny niemal w całej Europie i prowadzi agresywną ekspansję w USA. Sieć potrzebuje systemu zarządzania towarami, logistyką, zakupami i sprzedażą w oddziałach, a także innymi złożonymi procesami biznesowymi. Te zadania miał spełniać pakiet SAP, jednak mimo lat pracy i bajońskich kosztów system „wciąż nie działa płynnie”.

W liście do pracowników, opublikowanym w magazynie "Heilbronner Stimme", zarząd sieci przyznaje, że przyjęte w tym projekcie cele „nie mogą zostać osiągnięte za pomocą rozsądnych nakładów”. Według szacunków ekspertów, dotychczas na opłacenie ekspertów oraz różne licencje Lidl wydał przeszło pół miliarda euro. Firma powiedziała więc „dość” i będzie rozwijać swój własny software, wykorzystując swój stary pakiet Wawi.

Pełna nazwa projektu SAP po niemiecku brzmi "Elektronische Lidl Warenwirtschaftsinformationssystem“, w skrócie ELWIS. „Elvis nie żyje” – żartuje sobie portal Heise.de.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • stoperan 21.07.2018

    W Casto to wprowadzają i co -?

  • vn 20.07.2018

    tak mi żal, normalnie skręca mnie z bólu, że niemiecki Lidl wtopił pół miliarda ojro,

  • wjaw 20.07.2018

    SAP to NIEMIECKA firma, a nie jak piszecie "Amerykańska firma SAP, z siedzibą w Walldorf".

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.