23.02.2018/10:52

Limit płatności zbliżeniowych zostanie podniesiony z 50 do 100 zł?

Organizacje płatnicze (czyli m.in. Visa i Mastercard) mają w najbliższym czasie złożyć do NBP wnioski o zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez użycia kodu PIN z 50 do 100 zł - informuje portal Cashless.pl.

Limit płatności zbliżeniowych, przy których nie trzeba podawać PIN, to w Polsce 50 zł. Taką kwotę wprowadzono, kiedy tego typu karty po raz pierwszy w Polsce się pojawiły. Niski limit uzasadniony jest kwestiami bezpieczeństwa. Jednak po 10 latach obowiązywania pojawił się pomysł, by go podnieść.

Zgoda NBP jest konieczna, zmiany w swoich systemach muszą przeprowadzić też banki. To zapewne potrwa kilka miesięcy, według cashless.pl, możliwe, że wyższy limit mógłby zacząć obowiązywać od przyszłego roku.

Kwestia podniesienia maksymalnej kwoty transakcji bez PIN do 100 zł jest jednym z tematów krążących po rynku już od jakiegoś czasu. W połowie zeszłego roku organizacje płatnicze zapytały banki o to, czy te poparłyby zmiany. Reakcje były wówczas bardzo pozytywne, banki przychylały się do pomysłu "odświeżenia limitu" tłumacząc m.in., że skala oszukańczych transakcji przy pomocy kart zbliżeniowych jest niewielka. Wydaje się więc, że prędzej czy później zmiany zostaną w końcu wdrożone.

Źródło: cashless.pl/gazeta.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • wsciekly millenials 23.02.2018

    Jako klient żądam prawa do samodzielnego ustawiania limitu!!! Tym powinien zająć sie Urzad Ochrony Konsumenta!!! Dlaczego limit jest narzucany z gory?!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.