09.12.2020/12:12

Logistyka na rozdrożu. Ziści się czarny scenariusz? [RAPORT]

Świat, w którym wszechobecna technologia rozwiązała wszystkie bieżące problemy, świat zerowego wzrostu lub świat bez wystarczającej współpracy międzynarodowej. To scenariusze przyszłości nakreślone w nowym raporcie „Logistyka 2040” opublikowanym przez FM Logistic CE przy współpracy z ekspertami z firmy 4CF. Niewykluczone, że w przyszłości branży przyjdzie się mierzyć z problemami, które przerabiała już wcześniej.

Scenariusze powstały na bazie analizy insightów branżowych, istniejącej literatury naukowej, a także pogłębionych rozmów z ekspertami FM Logistic. Następnie specjaliści z 4CF zdefiniowali 3 możliwe kierunki rozwoju sytuacji na świecie, które będą miały wpływ na sektor logistyki

Pierwszym z nich jest tzw. Świat hi-tech, w którym większość problemów roku 2020 została już rozwiązana dzięki nadzwyczajnemu postępowi technologicznemu. Jest to wizja świata zakładająca ścisłe połączenie produkcji z logistyką, a wręcz przejmowanie przez firmy logistyczne. Producenci skupiliby się na kreowaniu innowacji. Usługi, jakimi dysponować będą operatorzy logistyczni, będą mocno wyspecjalizowane. Sztuczna inteligencja i autonomiczne pojazdy są nieodłącznym elementem tego scenariusza.

Drugi kierunek to świat „zerowego wzrostu”. Zakłada on całkowite podporządkowanie logistyki walce ze zmianami klimatycznymi. Kluczową rolę odgrywają tutaj działania związane ze zrównoważonym rozwojem i zeroemisyjnością. To budowanie nowej infrastruktury, która będzie przyjazna środowisku, ale także tworzenie nowego łańcucha wartości opartego w większej mierze na produkcji i dystrybucji lokalnej.

Ostatni kierunek zakłada, że na świecie poziom współpracy międzynarodowej będzie niewystarczający, aby z powodzeniem rozwijać się i rozwiązywać najważniejsze problemy globalne. Zakłada on między innymi osłabienie lub zaniknięcie obecnych porozumień transgranicznych. Upadnie więc swobodny przepływ towarów, a postęp technologiczny będzie przebiegał wolniej. Same technologie będą również niekompatybilne. Świat ten jest wizją koncentracji logistyki w rękach najsilniejszych graczy, których przewagą będzie uzyskanie odpowiednich certyfikatów i licencji środowiskowo – operacyjnych. Do 2040 roku firmy logistyczne będą działały w oparciu o koncesje, dzięki czemu tylko największe podmioty będą mogły zaoferować dostęp do wszystkich kanałów dystrybucji oraz e-commerce. Realizacja takiego scenariusza może mieć podłoże polityczne. Dobitnie widać, że wiele problemów z którymi logistyka będzie musiała się mierzyć przy realizacji takiego scenariusza to rzeczy, które były podejmowane i z sukcesem rozwiązywane w przeszłości.

- Logistyka wpływa dzisiaj na prawie wszystkie sektory rynku, a jej rozwój jest niemal jednoznaczny ze zmianą w wielu innych obszarach, dla których jest ona istotną częścią działalności operacyjnej i modelu biznesowego. Naszą intencją jest, aby opracowanie “Logistyka 2040” stanowiło wyzwanie dla wcześniejszych założeń, skłaniało do zastanowienia się, jak może rozwijać się handel i logistyka oraz inspirować do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na przyszłość – mówi Daniel Franke, managing director FM Logistic CE.

Autorzy podkreślają, że scenariusze zawarte w raporcie “Logistyka 2040” nie powinny być traktowane jako prognozy na przyszłość. Są one wariantami przyszłości, które stanowią największe wyzwanie dla operatorów logistycznych i ich klientów. Są to wersje świata przyszłości, które mogą wymagać ogromnych inwestycji, odważnych zmian w modelach biznesowych, nawiązania lub wzmocnienia partnerstwa strategicznego, zdobycia nowych kompetencji i ciągłego rozwoju.

Cały raport jest do pobrania tutaj

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także