23.03.2016/12:06

Logistyka w wydaniu sieci Eko

Inaczej wygląda magazyn w zaadaptowanej hali, a inaczej szyty na miarę, jak wrocławskie centrum logistyczne Eko Holdingu.

Działający od 2014 roku, liczący 31 000 mkw., magazyn to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. To również jedyny magazyn sieci, z którego wyjeżdżają wszystkie towary, oprócz świeżego pieczywa – sklepy zamawiają je w piekarni.

To, że magazyn może zaspokoić wszystkie potrzeby placówek sieci, jest dużym atutem logistyki Eko. Wygodniej jest bowiem przyjmować dostawę z jednego samochodu, niż czekać na kilku dostawców. Gdy każda dostawa przyjeżdża z innej hurtowni, pracownicy zamiast być w sali sprzedaży i zajmować się tym, czym powinni – sprzedawaniem – spędzają większość czasu z tyłu sklepu, na rampie.

Na takie rozwiązanie może sobie jednak pozwolić tylko ten, kto ma specjalistyczną flotę. Samochody Eko są przystosowane do transportu wszystkich kategorii towarów: od wymagających ujemnej temperatury mrożonek, poprzez mięsa, wędliny, nabiał, warzywa, do suchych produktów. W zależności od tego, jaki towar rusza w trasę, stosuje się różnego rodzaju wkłady chłodzące. To przynosi oszczędności, bo nie trzeba sięgać po kilka rodzajów nadwozi.

Waga nie kłamie

W magazynie Eko jest znacznie więcej rozwiązań, pozwalających redukować koszty. Jednym z nich jest wagowy system kontroli wewnętrznej. Każdy produkt jest zmierzony i zważony, dzięki temu można porównywać wagę nominalną skompletowanej palety (ile towar powinien ważyć) z rzeczywistą (tyle, ile waży). Przykład: wiadomo, że towar X waży 1 kg, zatem paleta z tysiącem sztuk towaru X powinna ważyć tonę. Jeśli „na wyjściu” z magazynu paleta waży mniej lub więcej, to znaczy, że jest źle skompletowana. Wówczas pracownicy szukają braku lub nadwyżki, zanim towar opuści magazyn. Szukanie błędu w u detalisty jest znacznie bardziej kłopotliwe i kosztowne. Choćby dlatego, że pracownicy sklepu, zamiast sprzedawać, muszą poświęcić czas na mniej rentowne zajęcie.

Pracę magazynu usprawniają kamery. Pod obserwacją są miejsca, w których kompletuje się dostawy, żeby można było sprawdzić, czy pracownik podszedł do właściwego regału i zdjął z półki odpowiedni towar. Pozwala to również w razie potrzeby odtworzyć drogę produktu. Robi się to wówczas, gdy coś się nie zgadza.

Prąd równa się pieniądz

Nowoczesna akumulatorownia to kolejny mocny punkt wrocławskiego magazynu. Zazwyczaj jest tak, że do utrzymania ciągłej pracy 100 wózków widłowych potrzeba 200 akumulatorów (gdy bateria jest wyczerpana, pracownik wkłada do wózka drugą, a w tym czasie ta rozładowana się ładuje). W Eko do zapewnienia ciągłości pracy 100 wózków wystarczy 70 zapasowych akumulatorów, zatem pracę 100 wózków obsługuje 170 akumulatorów. Dodatkowo system pilnuje, żeby akumulatory były w pełni naładowane i wystudzone, co wydłuża okres ich działania.

Magazyn Eko prowadzi również zwrot surowców wtórnych, głównie folii i makulatury, których sklepy „produkują” bardzo dużo. Detalista nie musi już sobie tym zawracać głowy – samochód, który przywozi mu towar, w odwrotnym kierunku zabiera surowce wtórne. Magazyn je beluje i przekazuje firmie recyklingowej.

Choć uważa się, że najbardziej ustawnym kształtem pomieszczenia magazynowego jest kwadrat, w przypadku wrocławskiego centrum ta zasada nie ma zastosowania. Logistyka przepływu towarów w magazynie oferującym pełny asortyment wymaga bowiem, by był on zbiorem pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Tylko w ten sposób można logiczne połączyć tak różniące się od siebie hale jak np. magazyn mrożonek i surowców wtórnych.Hubert Wójcik

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.