01.04.2020/17:28

Luis Amaral, prezes Grupy Eurocash: Pandemia z dnia na dzień zmieniła sposób funkcjonowania naszej firmy

Pierwotnie zakładaliśmy, że nasze 25-lecie będzie okazją do radosnego świętowania naszego jubileuszu w gronie naszych pracowników i klientów. Stało się jednak inaczej. Wydarzenia ostatnich tygodni z dnia na dzień zmieniły życie wszystkich Polaków i sposób funkcjonowania wielu firm, w tym naszej – mówi Luis Amaral, prezes zarządu Grupy Eurocash.

– Wszyscy pracujemy obecnie na zwiększonych obrotach, żeby zachować ciągłość łańcucha dostaw. Pracuje na to cała nasza grupa i nasi klienci, bez których by nas dzisiaj tutaj nie było. To oni – właściciele małych i średnich sklepów – stają teraz, tak jak lekarze i inne służby państwowe, na pierwszej linii frontu, by zapewnić Polakom bezpieczny dostęp do żywności i produktów przemysłowych. Dzisiaj korzystając z okazji, chciałbym im za to z całego serca podziękować i zapewnić o naszym absolutnym wsparciu zarówno w tych trudnych czasach, jak i wówczas, kiedy wszystko wróci już do normy. Dziękuję wam za te wspólne 25-lat razem – podkreśla Luis Amaral, prezes zarządu Grupy Eurocash.

Przy okazji obchodów 25-lecia grupy, firma po raz pierwszy w swojej historii, opublikowała raport niefinansowy zgodny z globalnym standardem Global Reporting Initiative (GRI). Standard GRI stanowi międzynarodowy wzorzec raportowania aspektów niefinansowych spółki w danym roku kalendarzowym.

„Raport społecznej odpowiedzialności Grupy Eurocash za 2019 rok” poza szczegółowym omówieniem aktywności firmy w obszarze CSR-u, zawiera również rozdział poświęcony wpływowi grupy na polską gospodarkę. Analiza ta opiera się na modelu przepływów międzygałęziowych Wassilego Leontiefa uhonorowanego nagrodą Nobla. Model w raporcie Grupy pokazuje jej wpływ na społeczeństwo i polską gospodarkę w 2019 roku na trzech poziomach. Wpływ bezpośredni – wynikający z działalności podstawowowej firmy; pośredni - generowany wśród dostawców i podmiotów z branż powiązanych oraz indukowany – generowanym poprzez wydatki pracowników firmy oraz pracowników podmiotów powiązanych.

Jaki zatem wpływ na polską gospodarkę miała Grupa Eurocash w 2019 roku? Bezpośrednie zatrudnienie w Grupie Eurocash na koniec 2019 roku wyniosło 22 497 osób. Skala firmy wymaga współpracy m.in. z podwykonawcami w całym łańcuchu dostaw, co przekłada się na tysiące kolejnych miejsc pracy. Finalnie zatem całkowita liczba zatrudnionych w gospodarce stworzona dzięki działalności grupy wynosi 34 104 osoby. Na każde dwa miejsca pracy w Grupie Eurocash funkcjonowało trzecie miejsce pracy w gospodarce, które było utrzymywane dzięki działalności firmy.

W 2019 roku grupa wypłaciła swoim pracownikom wynagrodzenia (netto) w wysokości około 0,53 mld zł. Pośrednio wpłynęła tym samym na dochody innych podmiotów w łańcuchu dostaw w wysokości 0,15 mld zł. Dodatkowo, na skutek impulsu popytowego, dochody w gospodarce wzrosły o 0,17 mld zł. Zatem całkowita wartość dochodów w gospodarce stworzona dzięki działalności Grupy wynosi 0,84 mld zł. To równowartość 373 tys. miesięcznych płac minimalnych.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Magda 20.02.2021

  Ciekawe czy on w ogole ma pojecie co sie dzieje w jego firmie. Bo kontaktu nir ma do niego wiec pewnie wiele wiadomosci jest blokowanych przez elite ktora sie zneca nad ludźmi.

 • Ag@ 03.04.2020

  To jest firma portugalska! Pseudo korporacja, która wykorzystuje swoich pracowników jak tylko się da

 • Do Michał 03.04.2020

  No też jestem ciekawy.Praca w stresie i obawie o swoje życie i bliskich.

 • Zdzich 03.04.2020

  Michał dali 5 zł więcej brutto przez dwa tygodnie xD

 • Michał 02.04.2020

  Jestem ciekaw jak doceniają pracowników finansowo?

 • Gość 02.04.2020

  To nie jest polska sieć.

 • KO 02.04.2020

  Panie Luis opowie Pan więcej o społecznej odpowiedzialności biznesu przy pomocy ludziom, którzy otworzyli Delikatesy Centrum w Akademii Przedsiębiorczości Eurocash. O tych długach jakie zostały do spłaty, o tych dramatach tych młodych ludzi. Jak ty wygląda społeczna odpowiedzialność?

 • Swing 02.04.2020

  Polska firma??

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.