20.10.2017/10:15

Luka podatkowa VAT zmniejszy się w tym roku o 13 mld zł

Według prognozy firmy doradczej PwC, wykonanej na podstawie danych za pierwsze półrocze, luka w podatku VAT wyniesie na koniec roku ok. 39 mld zł, czyli zmniejszy się o 13 mld zł w stosunku do roku poprzedniego. Oznaczałoby to, że luka VAT zmniejszy się w 2017 r. do poziomu 2 proc. PKB z 2,9 proc. w 2016 r.

Luka VAT, czyli to różnica pomiędzy realnymi wpływami z podatku VAT a wpływami możliwymi do osiągnięcia, powstaje w konsekwencji oszustw podatkowych, ale także funkcjonowania szarej strefy czy niewydajności poboru podatków.

Według szacunków ekspertów PwC luka VAT w Polsce w 2016 r. wyniosła 2,9% PKB, czyli ok. 52 mld zł. Prognoza na ten rok, powstała w oparciu o dane z wpływu podatku VAT w pierwszych 6 miesiącach 2017 r., przewiduje, że dochody z VAT wzrosną o około 19% w ujęciu rocznym i wyniosą nieco ponad 150 mld zł. Oznacza to spadek luki w VAT do poziomu 2% PKB, czyli ok. 39 mld zł.

– Wiele europejskich państw zmaga się z problemem luki w VAT. Zjawisko to oprócz oczywistych konsekwencji w postaci uszczuplania wpływów do budżetu, negatywnie oddziałuje również na uczciwych przedsiębiorców i ich konkurencyjność, a także psuje wizerunek całego kraju. Dlatego tak ważne jest, by uszczelnienie systemu podatkowego było priorytetem rządzących – mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

Według PwC, skuteczne okazały się działania regulacyjne, takie jak pakiet paliwowy. Efektywnym narzędziem wykrywania asortymentu narażonego na wyłudzenia może też być wykorzystanie danych statystycznych, dotyczących handlu wewnątrz Unii Europejskiej.

– Systemowo, dobrym narzędziem istotnie ograniczającym możliwość nadużyć jest mechanizm podzielonej płatności, który ma być wdrożony w przyszłym roku. Kwestią otwartą pozostaje, czy system obecnie proponowanych zachęt dla podatników przyczyni się do jego stosowania na szerszą skalę. Trudno też na polu skutecznej walki z wyłudzeniami VAT przecenić rolę działań „miękkich”. Przykład prowadzonych przez Ministerstwo Finansów konsultacji społecznych w zakresie przesłanek należytej staranności w VAT pokazuje, że rolę tę dostrzegają także organy administracji publicznej – wskazuje Tomasz Pabiański, dyrektor w dziale prawno-podatkowym w PwC.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.