16.05.2019/12:27

Maciej Ptaszyński, PIH: Nie spodziewamy się poboru podatku handlowego w 2019 r.

- Jest to decyzja sądu pierwszej instancji, dlatego na ostateczny finał trzeba będzie jeszcze poczekać. Raczej nie spodziewamy się też odmrożenia pobierania podatku w roku bieżącym - komentuje dla portalu wiadomoscihandlowe.pl dzisiejszy wyrok Sądu Unii Europejskiej Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Ptaszyński podkreśla, iż Sąd UE uznał, że progresywny podatek od handlu w Polsce nie jest nieuzasadnioną pomocą publiczną. Zauważa też, że w unijnej "Europejskiej Karcie Małych Przedsiębiorstw" jest mowa "o tym, że systemy podatkowe państw członkowskich powinny być dostosowane do tego, aby promować małych przedsiębiorstw".

W ocenie PIH, taką funkcję spełniać ma podatek od sprzedaży detalicznej. - Przypominam, że ta konstrukcja podatku progresywnego była wynikiem długich i trudnych negocjacji, jest ona kompromisem i jedyną opcją akceptowaną przez środowisko handlu niezależnego. Z kolei kwota wolna odpowiada unijnej definicji obrotów małych i średnich przedsiębiorstw - argumentuje dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. - Branża handlu niezależnego wielokrotnie podkreślała, że jeżeli mamy wprowadzać taki podatek w Polsce, to  tylko progresywny z wysoką kwota wolną - dodaje.

- Ogólnie sytuację należy ocenić dobrze. Pamiętajmy, że deklarowanym przez rząd celem tego podatku było wyrównanie szans między handlem niezależnym a sieciami wielkopowierzchniowymi oraz dyskontami i taką rolę w naszej ocenie ma on spełniać. Na pewno będziemy śledzić dalszy rozwój wydarzeń i brać udział w dyskusjach nad kształtem handlu w Polsce - komentuje dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Maciej Ptaszyński.

Czytaj także:
Podatek handlowy. Polska wygrała w Sądzie Unii Europejskiej z Komisją Europejską!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.