07.11.2019/13:11

Makro z akcją Tydzień Kuchni Polskiej z okazji Dnia Niepodległości

Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, w dniach 11-17 listopada odbędzie się druga edycja Tygodnia Kuchni Polskiej, organizowana przez sieć hurtowni Makro. W ramach akcji w wybranych restauracjach na terenie całego kraju pojawią się biało-czerwone dania inspirowane polską kuchnią.

Tydzień Kuchni Polskiej to akcja organizowana przez sieć hurtowni Makro Polska w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne. W dniach 11-17 listopada szefowie kuchni 90 restauracji, w tym z Warszawy, Krakowa, Zakopanego i Podhala, Trójmiasta i Pomorza, Wrocławia i Dolnego Śląska, wprowadzą do swojego menu specjalne biało-czerwone dania inspirowane kuchnią polską. W ten sposób zapraszają do kulinarnej celebracji rocznicy odzyskania niepodległości.
 
Hurtownik przygotował dla klientów sektora HoReCa propozycje dań w barwach narodowych. Korzystając ze zdjęć, przepisów i atrakcyjnej oferty na składniki do ich przygotowania, mogą oni wzbogacić swoje menu i zaskoczyć gości potrawami w kolorach flagi.

Celem programu Polskie Skarby Kulinarne jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju oraz sprawienie, by bardziej docenili oni kuchnię polską i dostrzegli, że rodzime dania również mogą być prestiżowe i pełne zaskakujących doznań smakowych. Projekt obejmuje m.in. materiały edukacyjne i warsztaty kulinarne, podczas których szefowie kuchni, kucharze i restauratorzy poszerzają swoją wiedzę, odkrywają historyczne receptury i uczą się je interpretować, by móc wprowadzić je do restauracyjnych kart.


 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.