17.07.2018/11:48

Maksymalnie 15,6 tys. zezwoleń na sprzedaż alkoholu w Warszawie

Rada miasta stołecznego Warszawy podjęła 5 lipca uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie stolicy. Łączny przewidziany limit wyniósł 15 620, jednak dotyczy on trzech kategorii napojów alkoholowych.

Rada m.st. Warszawy ustaliła następujące limity: 5650 na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo (w tym 2820 przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży i 2830 przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży), 5460 na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu w przedziale 4,5-18 proc., z wyjątkiem piwa (w tym 2490 przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży i 2970 przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży) oraz 4510 na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 18 proc. zawartości alkoholu (w tym 1800 przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży i 2710 przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży).

W Warszawie działa 2955 sklepów z alkoholem w ofercie, a także 2770 lokali gastronomicznych, w którym można wypić na miejscu napoje alkoholowe.

- Cieszą nas decyzje rady miasta, które uwzględniały postulaty PGS - komentuje Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów, skupiającej sklepy Top Market i Minuta8. - Tego typu ograniczenia winny być zawsze poddawane konsultacjom społecznym i branżowym, tak aby nie prowadziły do utrudnienia prowadzenia działalności przez wielu handlowców w stolicy - dodaje.

Planowane wcześniej restrykcyjne działania rady miasta mogły - zdaniem PGS - doprowadzić do braku odnowienia koncesji dla wielu sklepów, co przełożyłoby się na realne straty dla miasta: brak opłat za czynsze lokalowe, czy brak podatków od podmiotów działających w tej branży takich jak sklepy osiedlowe.

- We wspólnym interesie kupców i rady miasta winno być stwarzanie warunków rozwoju handlu, zatrudnienia i podatków w stolicy – dodaje prezes PGS.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.