08.08.2018/09:37

Małpka ma więcej czasu na restrukturyzację

Sąd Rejonowy w Warszawie odrzucił oba wnioski o umorzenie przyspieszonego postępowania układowego w spółce Małpka - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Oznacza to, że firma zyskała czas na realizację planu naprawczego.

Rozprawa odbyła się 7 sierpnia. Jak poinformowali przedstawiciele sieci Małpka, sąd nie zgodził się na umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego. Podczas rozprawy reprezentanci Małpki przekonali sąd, że najtrudniejszy moment firma ma już za sobą, a ewentualna upadłość, która byłaby konsekwencją umorzenia postępowania, to najgorsze rozwiązanie dla wierzycieli sieci handlowej ze względu na niższe szanse na odzyskanie pieniędzy.

Przypomnijmy, wnioski o umorzenie postępowania trafiły do Sądu Rejonowego w Warszawie w marcu 2018 r., krótko po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego w Małpce. Złożone zostały przez właścicieli lokali, w których działały sklepy Małpka Express. Przyczyną złożenia wniosków były opóźnienia w płatnościach za okres po terminie granicznym układu. Pierwsza rozprawa odbyła się 21 czerwca. Wówczas sąd nie podjął decyzji i przełożył rozprawę na 7 sierpnia.

Już po rozprawie, prezes Małpki, Mark Preston, w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl ujawnił szczegóły planu ratowania sieci. - Potrzebna była zmiana strategii spółki. Po dłuższych analizach doszliśmy do wniosku, że budowa sieci convenience w oparciu o szyld Małpka nie ma sensu - mówił Mark Preston, prezes Małpki.

Nowa strategia zakłada rezygnację z rozwijania własnego konceptu sieci sklepów. Firma ma skoncentrować się na prowadzeniu sklepów franczyzowych dla innych operatorów za pośrednictwem własnych ajentów. Dotychczasowi ajenci Małpki w nowej formule mają prowadzić sklepy w tych samych miejscach, tyle że z innym szyldem. Z Małpką nadal ma ich łączyć umowa ajencyjna. Małpka z kolei podpisze umowy franczyzowe z sieciami handlowymi.

W tym momencie sieć uruchomiła już pierwsze sklepy pod szyldem Carrefour. Jak zapewniał Mark Preston, trwają rozmowy z innymi firmami.

Zaktualizowany plan naprawczy spółki zakłada również oświadczenie przez firmę usług doradczych na rzecz podmiotów trzecich. - Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie również w ten sposób - zaznacza Preston.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POMYSŁACH NA RATOWANIE SIECI MAŁPKA

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • G 23.07.2019

  Witam wszystkich,
  Jak większość z Państwa jestem również pokrzywdzony przez spółkę Małpka S.A., która do tej pory nie uregulowała swoich zobowiązań pieniężnych nieobjętych restrukturyzacją. Proszę o kontakt mailowy pod adresem: mieszkaniec321@interia.pl osoby, które są w podobnej sytuacji celem wymiany informacji i wspólnego poprowadzenia sprawy.

 • poszkodowany 31.08.2018

  Małpka nie zapłaciła nam za towar 26 tys. zł, zamawiała towar dobrze wiedząc w jak złej są sytuacji i nikt za to nie odpowie, takie mamy fatalne prawo w Polsce. Ja musiałem moim dostawcom zapłacić. Najlepszy wałek w Polsce to założyć spółkę, można wyprowadzić miliony, ogłosić upadłość i żyć sobie za to jak król do końca życia bez poniesienia jakiejkolwiek odpowiedzialności. Najlepsze jest to, że zaraz powstają kolejne spółki i dalej bezkarnie robią wałki.

 • marian 16.08.2018

  Super, wszystko ładnie i pięknie, tylko że Małpka nie reguluje zobowiązań powstałych po 31.01.2018 :) tylko że Małpka ma prawników a właściciele lokali oraz ajenci muszą patrzeć na łaskę Marcusa Prestona... dramat...

 • gugu 08.08.2018

  Kombinują coś za bardzo.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.