24.02.2022/13:39

Marcin Hydzik, ZPPM: Sytuacja na Ukrainie każe ponownie zastanowić się nad systemem bezpieczeństwa żywnościowego

Dzisiejsze informacje o wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie każą nam ponownie zastanowić się nad systemem bezpieczeństwa sektora spożywczego w Polsce – wskazuje Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM).

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w branży mleczarskiej znacząco wzrosła niepewność, co do utrzymania łańcucha dostaw – teraz temat powraca ze zdwojoną siłą.

– Jako branża mleczarska, po wybuchu pandemii wystąpiliśmy z postulatem, aby cały sektor przetwórstwa mleka został objęty systemem infrastruktury krytycznej. Chodziło o to, aby zapewnić nieprzerwaną pracę naszych zakładów, które ze względu na swoją specyfikę – mleko nie toleruje przestojów w produkcji – i ważność dla wyżywienia społeczeństwa, powinny mieć pierwszeństwo np. w transporcie czy dostawach gazu – komentuje Marcin Hydzik.

– Niestety nasze postulaty nie zostały uwzględnione. Ustawa regulująca kwestie infrastruktury krytycznej nie została uzupełniona o nasze wnioski. Mam wrażenie, że zamiast działać z myślą o przewidywanych przyszłych zagrożeniach, nasi decydenci, po opanowaniu sytuacji kryzysowej z koronawirusem, osiedli na laurach – dodaje.

Ekspert zaznacza, że to błąd, bo przecież kryzysy wybuchają nieoczekiwanie i dobry plan kryzysowy plus rozsądne rozwiązania prawne dawałyby nam pewność prowadzenia biznesu nawet w trudnych czasach.

– Obawiam się, że ta zwłoka może się teraz zemścić. Chodzi oczywiście o dostawy gazu, które w wyniku działań wojennych i towarzyszących im działań w postaci sankcji, mogą zostać zaburzone. Dlatego powinniśmy, jako branża, ponowić wysiłki, aby zagwarantować, że nasze zakłady, w razie możliwych zakłóceń w dostawach gazu, ale także np. paliwa dla transportu, nie były objęte ograniczeniami ze względu na krytyczną dla bezpieczeństwa państwa rolę w wyżywieniu społeczeństwa – akcentuje prezes ZPPM.

I dodaje: – Jak widzimy, jeden światowy kryzys goni następny, więc dyskusja na ten temat i odpowiednie decyzje powinny zostać podjęte natychmiast.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także