08.10.2018/10:01

Marek Bodynek, Arhelan: Dyskonty zmieniają zwyczaje zakupowe mieszkańców wsi

Convenience na wsi rozumiane jest nieco inaczej niż w dużych miastach. Mieszkańcy wsi są bardziej konserwatywni w swoich wyborach i przyzwyczajeniach, ale dyskonty zmieniły oczekiwania konsumentów wiejskich. Stają się coraz bardziej wymagający, zarówno w zakresie wygody zakupów, jak i jakości produktów – wyjaśnia Marek Bodynek, prezes zarządu sieci sklepów Arhelan.

Obecnie dużo mówi się o jednym ze zjawisk nurtu convenience, jakim jest „wygodne” jedzenie. Wiele sklepów sąsiedzkich organizuje małe punkty gastronomiczne i rozwija ofertę jedzenia na wynos. Zdaniem Marka Bodynka, prezesa spółki Arhelan, na razie to raczej trend wielkomiejski.

– Nasi klienci raczej nie są oswojeni z tego typu ofertą. Zresztą sama specyfika małych miasteczek jej nie sprzyja – tutaj każdy ma blisko do domu i dlatego zainteresowanie jedzeniem na wynos jest stosunkowo małe. Niewiele osób kupi hot-doga czy kanapkę. Prowadziliśmy w tym zakresie pewien eksperyment w jednym ze sklepów, ale pomysł się nie sprawdził i będziemy rezygnować ze strefy gastronomicznej, przynajmniej, dopóki zmiana trendów na rynku nie wymusi na nas zmiany decyzji – wyjaśnia menedżer.

Okazało się, że z oferty gastronomicznej sklepu Arhelan korzystali głównie robotnicy jadący do pracy albo z niej wracający. Pojawiali się wcześnie rano, kupowali po torbie kanapek i kawę, a potem przez cały dzień aż do wieczora nic się nie działo.

– Natomiast mamy inny pomysł na „wygodne” jedzenie. Mamy bardzo dobrze funkcjonujące stoiska mięsne, na których jest też część garmażeryjna. A więc dania gotowe, potrawy do podgrzania, pierogi, kanapki itp. Ale nie hot-dogi. Dodatkowy argument jest taki, że stawiamy w Arhelanie na sprawną i szybką obsługę, zarówno na stoiskach ladowych, jak i przy kasach. Kąciki gastronomiczne w Żabkach czy na stacjach benzynowych znacznie wydłużają tę obsługę, każdy z nas bywa pewnie czasem poirytowany koniecznością czekania, aż sprzedawca naleje sos do bułki, włoży parówkę, zawinie ją w serwetkę – tej irytacji chcielibyśmy oszczędzić naszym klientom – argumentuje Marek Bodynek.

Zdaniem prezesa Arhelanu różnice pomiędzy klientem wielkomiejskim, a mieszkańcem małej miejscowości czy wsi systematycznie się zacierają.

– Wydaje mi się, że wszyscy klienci, niezależnie od miejsca zamieszkania, stają się coraz bardziej świadomi, coraz bardziej wymagający, cenią sobie czas, wygodę, poszukują coraz bardziej przetworzonych produktów spożywczych, są wyczuleni na ich jakość. Natomiast mieszkańcy najmniejszych miejscowości na pewno są nieco bardziej tradycyjni w swoich wyborach, przychodzą do naszych sklepów po bardziej „mainstreamowe” zakupy, mniej chętnie wypróbowują różne nowości. Ale tak jak klienci z dużych miast oczekują, że w jednym miejscu zrobią pełne zakupy. Jeśli będą w stanie zaopatrzyć się na miejscu, w naszym sklepie, nie będą jeździć do większych miast – zapewnia Bodynek i podsumowuje:

– Oczywiście pojawienie się nowoczesnego handlu na terenach wschodnich zmieniło zwyczaje zakupowe konsumentów. Szczególnie dyskonty pokazują, że można robić zakupy taniej i wygodniej, kupując wszystko na miejscu. Dla nas oznacza to, że musimy w tym zakresie sprostać wymaganiom klientów. Pojawienie się dyskontów na terenach Podlasia i Lubelszczyzny zainicjowało ewolucję oczekiwań konsumentów, my musimy za tym trendem podążać.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.