07.12.2016/23:25

Marki własne Biedronki to blisko 50 proc. polskiego rynku private label

Coraz więcej sieci handlowych decyduje się budować swoją strategię cenową w oparciu o wysoki udział marek własnych (private label) w mixie sprzedażowym. Marki własne to produkty wytwarzane na zlecenie sieci i dostępne wyłącznie w ofercie danej sieci sklepów (w niemal wszystkich kategoriach wędliny, nabiał, słodycze, napoje, chemia).

System marek własnych pozwala obniżać koszty marketingu i opakowań do minimum oraz swobodnie negocjować ceny z producentami (zwiększanie marży na produktach), bez pośredników. Ponadto marki własne zwiększają lojalność klienta.

Wartość rynku marek własnych w Polsce w 2015 szacujemy na 44 mld PLN, a po dynamicznym wzroście w ostatnich latach ich dynamik spada do poziomów 5%. Najwyższy udział marek własnych w mixie sprzedażowym mają Lidl i Biedronka, odpowiednio 70-80% i 50-60%. Jednak to właśnie marki własne sprzedawane w Biedronkach generują blisko 50% polskiego rynku private label.

Udział marek własnych w całkowitej sprzedaży FMCG na polskim rynku kształtuje się jednym z najniższych poziomów w Europie tj. 17%, chociaż ich wartość nominalna nie jest już taka niska i wyniosła blisko 44 mld PLN w 2015. Jednak zdaniem analityków DM PKO BP wraz z postępującymi procesami konsolidacjami na rynku oraz dynamicznym rozwojem sieci franczyzowych procentowy jak i nominalny udział marek własnych w rynku FMCG będzie rósł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.