24.04.2017/15:02

Marki własne zdobywają rynki w większości krajów europejskich

W 13 na 20 krajów europejskich marki własne zwiększają udziały w rynku – wynika z danych zebranych przez Nielsena na potrzeby wystawy PLMA’s 2016 International Private Label Yearbook. W Polsce udział marek własnych w całym rynku jest obecnie prawie czterokrotnie wyższy niż w 2003 r., gdy rozpoczęto prowadzenie takich statystyk.

Według danych zebranych przez Nielsena w 13 na 20 zbadanych krajów Europy wzrastał udział marek własnych sieci handlowych w całym rynku. W Wielkiej Brytanii marki własne uzyskały aż 46% całego wolumenu sprzedaży, co jest najlepszym wynikiem od 2010 r. Na tym rynku marki własne powinny w przyszłości jeszcze zwiększać swoje udziały, ponieważ odgrywają coraz ważniejszą rolę w ostrej rywalizacji pomiędzy dyskontami i supermarketami.

Rośnie też udział marek własnych w rynku francuskim, mimo prób zatrzymania tej ekspansji przez producentów wyrobów markowych, za pomocą kosztownych promocji cenowych. Udział marek własnych osiągnął tam poziom ponad 35% i jest najwyższy od 2012 r.

W Niemczech, gdzie bitwa pomiędzy supermarketami a dyskontami trwa od dekad, już kolejny ósmy rok marki własne mają udział w rynku przekraczający 40%. Na podobnym poziomie znajdują się marki własne w Austrii, a w Szwajcarii już od ponad dekady ich udział w rynku przekracza 50%. Także we wszystkich czterech krajach skandynawskich rósł udział marek własnych w rynku.

Jak wynika z danych Nielsena, największe postępy robią marki własne sieci handlowych w Europie Środkowej i Wschodniej. W Czechach, Słowacji i na Węgrzech ich udziały w rynku przekroczyły 30%, a w Polsce osiągnęły 29%, co oznacza niemal czterokrotny wzrost od 2003 r.

Marki własne mają się dobrze także w krajach śródziemnomorskich. W Hiszpanii czwarty rok z rzędu mają powyżej 50% udział w rynku, rosną też ich udziały we Włoszech, Grecji i Turcji. W Portugalii utrzymują się na poziomie ponad 40%.

Źródło: PLMA

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.