12.07.2018/08:18

Martin Beháň, dyrektor zarządzający Tesco Polska: Widzimy potencjał do rozwoju e-grocery w Polsce

- W niedziele nasza strona internetowa oczywiście działa, klienci mogą składać zamówienia, ale nie realizujemy dostaw w dni z zakazem handlu - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Martin Beháň, dyrektor zarządzający Tesco Polska.

Tesco jest obecnie największym operatorem e-grocery w Polsce, chociaż w Warszawie zapewne odczuwają Państwo na plecach oddech Frisco. W jakim tempie rozwija się ta gałąź biznesu detalicznego?

Bardzo trudno oszacować nam faktyczny udział Tesco w całym sektorze e-grocery. Dysponujemy tylko przybliżonymi szacunkami, ponieważ na tym polu brak nam wielu danych, do jakich przywykliśmy już sprzedając offline. Przykładowo, według danych Gemiusa, Ezakupy jako strona mają największą liczbę użytkowników. Mogę jednak powiedzieć to, iż nieustannie rozwijamy nasz biznes w sieci. Jeszcze do niedawna nie mieliśmy dostatecznej ilości kierowców i ciężarówek, by sprostać zapotrzebowaniom tego młodego, ale notującego dwucyfrowe wzrosty rynku. Teraz to się zmieniło, popyt na e-zakupy przestał nas przerastać. Zamierzamy więc dalej rosnąć co najmniej w takim tempie, jakie narzuca nam rynek. Będziemy nieustannie poszerzać ofertę on-line i analizować większą ilość możliwych punktów click&collect.

Czy Tesco uruchomi swój e-sklep także w niedziele bez handlu?

W niedziele nasza strona internetowa oczywiście działa, klienci mogą składać zamówienia, ale nie realizujemy dostaw w dni z zakazem handlu. Zamknięcie sklepów stacjonarnych sprawia, iż towar musielibyśmy pobierać i rozwozić do klientów bezpośrednio z magazynów, które nie zawsze znajdują się blisko każdego z miast, w których oferujemy e-zakupy. Takie rozwiązanie możliwe jest dla firmy działającej w jednym mieście czy regionie, zaś u nas takich miast jest 20. Wolimy wzmocnić dostawy w poniedziałki, kiedy to można dostarczać bezpośrednio ze sklepów, które działają już normalnym trybie. Będziemy oczywiście się przyglądać zmianom, które zachodzą na rynku e-commerce i podejmować odpowiednie działania.

A propos zakazu handlu w niedzielę - zauważyliście Państwo wzrost sprzedaży w pozostałe dni tygodnia po wejściu w życie tej ustawy?

Trudno to jednoznacznie oszacować, na razie jest na to za wcześnie. Nowe przepisy obowiązują krótko, a dodatkowo zbiegły się w czasie ze Świętami Wielkanocnymi. Wzrost sprzedaży w sobotę jest zauważalny, ale czy będzie to stały trend, czas pokaże. Niezależne od tego nie wydaje mi się, abyśmy byli w stanie stwierdzić, jaka część niedzielnego handlu przerzuciła się na piątek, jaka na sobotę, a jaka na poniedziałek. Z zakazem czy bez, ruch klientów jest płynny, a sezonowo i tak występują w nim pewne wahania.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.