23.10.2018/15:17

Maspex uruchomi halę w zakładzie karnym i zatrudni więźniów

Problemy ze znalezieniem pracowników sprawiają, że firmy z branży FMCG poszukują okazji w innych miejscach. Maspex jest na tyle zadowolony z dotychczasowej pracy skazanych, że wynajmie halę powstającą na terenie zakładu karnego w Łowiczu i zatrudni tam miejscowych osadzonych.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z osobami skazanymi. Wiele lokalnych firm korzysta z takiego rozwiązania - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Dorota Liszka, menadżer ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Maspex.

Maspex do tej pory zatrudniał osadzonych we własnych halach magazynowych. Nowy wymiar tej współpracy wiąże się z inwestycją realizowaną przez zakład karny w Łowiczu. We wrześniu wystartowała tam budowa hali produkcyjnej w ramach programu "Praca dla więźniów". To projekt prowadzony przez Służbę Więzienną i mający na celu wspieranie readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych. Docelowo do 2023 roku w całej Polsce powstanie 40 hal. Obok budowy całych obiektów na terenie zakładów, polega on na nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów i udzielaniu specjalnych ulg dla firm, które zatrudniają skazanych.

- Uruchomienie hali produkcyjnej da możliwość zatrudnienia w niej przede wszystkim skazanych, którzy z uwagi na charakter popełnionych przestępstw nie mogą pracować poza terenem więzienia. To oni w pierwszej kolejności będą kierowani do pracy w hali - mówi ppłk Tomasz Sawicki, dyrektor zakładu karnego w Łowiczu.

Po zakończeniu budowy w hali o powierzchni 800 mkw. zagości Agros Nova, firma należąca do grupy Maspex. Agros Nova podpisała już umowę najmu na 5 lat i zobowiązała się do zatrudnienia kilkudziesięciu osadzonych. Zajmą się m.in. pakowaniem i konfekcjonowaniem produktów. Jak zapewnia Dorota Liszka, współpraca z osadzonymi nie dotyczy samej produkcji.

Budowa inwestycji zakończy się w 2019 roku. Zgodnie z zapewnieniami Maspeksu, uruchomienie hali nie oznacza zmniejszenia liczby osób zatrudnionych w zakładzie produkcyjnym w Łowiczu. Wręcz przeciwnie - rosnąca liczba zamówień w połączeniu z brakami na lokalnym rynku pracy sprawiły, że poszukano nowego rozwiązania.

Przypomnijmy, jak pisaliśmy w 2017 roku, w skali kraju pracę w firmach zewnętrznych posiadało łącznie 5700 skazanych. Dla porównania, w 2016 roku było ich o 3000 mniej. Tymczasem w 2018 roku, jak wynika z informacji Pulsu Biznesu, jest ich już 8000.

– Do tej pory nie mieliśmy żadnej niemiłej sytuacji, ale w przypadku naruszenia dyscypliny możemy wezwać dział ochrony z więzienia. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z pracy jakiegoś więźnia, w porozumieniu z zakładem karnym możemy go wymienić na innego. Z naszych doświadczeń wynika, że są to bardzo dobrzy pracownicy – niemal w 100-proc. wypełniają stawiane im normy, a czasami nawet je przekraczają – zapewniał w 2017 roku  Mikołaj Tokarz z PSH Livio - firmy, która zatrudnia więźniów w swoich magazynach. Przeczytaj więcej na ten temat.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • mimi 30.10.2018

    to nie jest tak do końca ze sa przymusowo wykorzystani , oni maja wybór czy chcą pracować i wierz mi wielu osadzonych chce, zabijają nudę i wiedzą , ze po wyjściu mogą to wpisać w kwalifikacje zawodowe w swoim CV. Ponadto chęć podjęcia pracy ma dobry wpływ na poprawę ich opinii, w kwestiach resocjalizacji.

  • xxxx 30.10.2018

    Niezły pomysł! I wcale nie uważam, że to kiepska reklama, zwłaszcza że będą wykonywać proste czynności, niezwiązane z produkcją. Oby więcej firm widziało w tym potencjał...

  • klient tesco 24.10.2018

    wykorzystywanie przymusowej pracy więzniów przez komercyjną spółkę to kiepska reklama i nierówna konkurencja.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.