23.07.2018/08:17

Maxima Grupe będzie inwestować w Polsce 45-50 mln euro rocznie

Nakłady inwestycyjne Maxima Grupe w Polsce będą w bieżącym i przyszłym roku utrzymywać się na poziomie 45-50 mln euro – z wyłączeniem akwizycji Emperii. Jeśli utrzyma się dobra sytuacja makroekonomiczna, firma może liczyć na wzrost przychodów rzędu 5-7 proc. rocznie – raport S&P Global Ratings.

Wiodący litewski detalista otrzymał w firmie S&P wstępny rating BB+ z perspektywą stabilną. Analitycy prognozują, że w latach 2018 i 2019 firma powinna generować wzrost przychodów rzędu 5-7 proc. Warunkiem jest utrzymanie dobrej koniunktury gospodarczej w regionie.

Szacowane wzrosty przychodów firma będzie w stanie wygenerować, jeśli wzrost PKB utrzyma się w prognozowanych granicach – ok. 2,9-3,1 proc. na Litwie oraz 3-4 proc. na Łotwie, w Estonii, Bułgarii i Polsce. Według prognoz S&P na wszystkich tych rynkach firma powinna osiągnąć wzrost sprzedaży LfL powyżej 1,5 proc. rocznie.

Marże brutto powinny nieco wzrosnąć, o ok. 30-50 punktów bazowych. Stanie się tak dzięki programowi centralizacji oraz poprawie warunków negocjacyjnych, wynikającej z efektu skali, a także dzięki rozwojowi marki własnej. Jednak na wzrost marż mogą negatywnie wpływać takie czynniki, jak rosnąca konkurencja na rynku żywności oraz inflacja.

Jeśli powyższe prognozy się sprawdzą, Maxima powinna być w stanie realizować plany ekspansji, które zakładają na lata 2018 i 2019 wydatki inwestycyjne Capex – z wyłączeniem akwizycji Emperii – na poziomie ok. 2,5-2,7 proc. wartości sprzedaży rocznie. Oznacza to kwotę rzędu 90-100 mln euro rocznie, z czego według prognoz S&P mniej więcej połowa zostanie przeznaczona na finansowanie ekspansji w Polsce.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.