16.02.2017/13:52

Maxima Grupe notuje wzrost przychodów w 2016 r. Ale nie na Litwie

W 2016 r. skonsolidowany przychód ze sprzedaży detalicznej grupy Maxima osiągnął 2.684 mln euro bez uwzględnienia VAT. Oznacza to wzrost o 0,2% r/r. Grupa zarządza sieciami sklepów na Litwie, Łotwie, w Estonii, Polsce i Bułgarii. Przychody rosły we wszystkich krajach z wyjątkiem Litwy, gdzie nastąpił spadek o -2,1%.

Przychody firmy ze sprzedaży detalicznej wzrosły w Łotwie (1,9%), Estonii (1,2%), Bułgarii (22,1%) oraz Polsce (6,1%). Największy skok nastąpił w Bułgarii, gdzie firma sprzedała towary za 88,4 mln euro (wszystkie przychody podane excl. VAT). Wzrost był wynikiem aktywnej ekspansji, jaka miała miejsce w ostatnich latach – firma pozyskała, zmodernizowała i otworzyła 14 nowych placówek, a klienci docenili format, ceny i asortyment sklepów sieci T-Market.

Wzrost na Łotwie był największy spośród krajów bałtyckich – o 1,9%, do kwoty 689,3 mln euro. Estońska Maxima Eesti wypracowała 446 mln euro przychodu, a litewska Maxima LT straciła 2,1%, pozostając jednak największym oddziałem grupy z przychodami w wysokości 1.413 mln euro.

Przychód ze sprzedaży detalicznej działającej w Polsce sieci Aldik Nova wzrósł o 6,1% do kwoty 47,5 mln euro.

Utworzona w 2007 r. spółka Maxima Grupe zarządza łącznie 557 sklepami: 241 na Litwie, 151 na Łotwie, 74 w Estonii, 61 w Bułgarii i 30 w Polsce. Firma zatrudnia w sumie 29 tys. pracowników.

W 2016 r. nasze sieci rozrastały się najszybciej w Krajach Bałtyckich, szczególnie na Litwie, chociaż trendy demograficzne w tym regionie są negatywne, populacja się kurczy, co miało wpływ na nasze wyniki finansowe. W 2017 r. konkurencja będzie rosła, jednak widzimy perspektywę zrównoważonego wzrostu. Otoczenie makroekonomiczne powinno pozostać stabilne, a konsumpcja gospodarstw domowych rośnie. Będziemy się koncentrować na poprawianiu efektywności w zarządzaniu biznesowym, w tym także zarządzaniu łańcuchem dostaw, tak abyśmy mogli zaoferować naszym klientom najlepszy asortyment na rynku i najkorzystniejsze ceny – oświadczył Robertas Čipkus, prezes Maxima Grupe.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.