17.09.2020/15:52

Maxima Grupe, właściciel Stokrotki: wzrost LfL w Polsce dzięki wysokiej inflacji

Przychody Maxima Grupė, właściciela Stokrotki, wzrosły w pierwszym półroczu 2020 r. o 6,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Firma odnotowała wzrost przychodów w Polsce i Bułgarii, odpowiednio 12,2 proc. i 23,4 proc., przy czym większa część pochodziła z ekspansji. Wysoki wzrost przychodów LfL w obu krajach był spowodowany głównie wysokim wskaźnikiem inflacji, a nie wzrostem wolumenu.

– Dobre wyniki w pierwszym kwartale w połączeniu z kontrolą kosztów pozwoliły osiągnąć EBITDA w wysokości 163 mln euro, pomimo negatywnego wpływu Covid-19 – powiedział dyrektor finansowy Maxima Grupė Vitalij Rakovski.

Skonsolidowany wzrost przychodów sprzedażowych like-for-like (LFL) wyniósł 1,2 proc. Maxima Grupė odnotowała wzrost wyniku za pierwszy kwartał (+5,2 proc.) i ujemny drugi kwartał (-3,4 proc.). Na przychody grupy negatywnie wpłynęła pandemia COVID-19 w drugim kwartale.

Pomimo negatywnych skutków Covid-19, skonsolidowana EBITDA Maxima Grupė za okres sześciu miesięcy, zakończony 30 czerwca 2020 r., wzrosła o 21 mln euro w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i osiągnęła 163 mln euro. Marża EBITDA wzrosła z 7,4 proc. w pierwszym półroczu 2019 roku do 8,0 proc. w porównywalnym okresie w 2020 roku. Poprawa EBITDA wynikała z ogólnie dobrych wyników z pierwszego kwartału 2020 r. oraz dobrej kontroli kosztów głównie na Litwie i w Polsce.

Negatywny wpływ COVID-19 na zysk grupy przed opodatkowaniem szacuje się w przedziale od 5 mln euro do 10 mln euro.

Poziom inwestycji kapitałowych w pierwszym półroczu 2020 r. był stabilny. Utrzymał się na poziomie 47 mln euro w porównaniu z 50 mln euro w tym samym okresie w 2019 r. Poziom zadłużenia grupy pozostał stabilny, przy czym wskaźnik zadłużenia netto (w tym zobowiązań z tytułu leasingu) do EBITDA na koniec czerwca 2020 r. wynosił 3,2x, co oznacza, że model biznesowy jest odporny na negatywne cykle gospodarcze.

Wzrost przychodów w krajach bałtyckich był umiarkowany i wyniósł 3,9 proc., a LFL ujemny -1,5%. Na Litwie LFL był pozytywny, tymczasem na Łotwie i w Estonii - ujemny.

Maxima Grupė ocenia, że gospodarka Łotwy w 2020 r. najbardziej ucierpi ze wszystkich krajów bałtyckich, częściowo z powodu istniejących wcześniej uwarunkowań w 2019 r., takich jak spadek ładunków tranzytowych i kontraktowanie sektora finansowego z powodu zmian strukturalnych. Wraz z rozwojem Covid-19 spowodowało to negatywną zmianę przychodów LFL o -1,6 proc. dla Maxima Latvija. W Estonii LFL pozostało ujemne – firma tłumaczy wynik silną konkurencją na rynku.

Pandemia Covid-19 przyspieszyła zmianę przyzwyczajeń konsumentów i rozwój handlu elektronicznego, w wyniku czego przychody za pośrednictwem kanału e-commerce podwoiły się w pierwszej połowie 2020 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także