21.05.2019/14:00

MF objęło specjalnym nadzorem kasjerów

Osoby obsługujące kasy fiskalne mają czas na złożenie odpowiednich oświadczeń do 31 maja. Chodzi o dokument potwierdzający to, że kasjerzy zapoznali się z informacjami o zasadach prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego – podaje dziennik Rzeczpospolita.

Konieczność odebrania odpowiednich oświadczeń od kasjerów wynika z rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrujących.

Zdaniem eksperta podatkowego Wojciecha Zajączkowskiego cytowanego przez „Rzeczpospolitą” kasjerzy rozpoczynający dopiero pracę z kasami fiskalnymi złożą takie oświadczenia przed rozpoczęciem tych czynności. Co więcej, wymóg MF nie nakłada konieczności przeprowadzania szkoleń, co może okazać się niewystarczające do codziennej obsługi kas dla osób mających z nimi styczność.

Mirosław Siwiński, doradca podatkowy i dyrektor departamentu podatków Kancelarii prof. W. Modzelewskiego cytowany przez dziennik twierdzi, że oświadczenia powinny być obligatoryjne i składane w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Zdaniem Krzysztofa J. Musiała, partnera w kancelarii Musiał i Partnerzy nowy obowiązek oznacza, iż kasjer poniesie odpowiedzialność nie tylko pracowniczą, ale i karnoskarbową.

Konsekwencje nieprawidłowej obsługi kasy fiskalnej obciążą w myśl nowych przepisów kasjera. Zdaniem ekspertów grzywna może wynieść od 225 do 4500 zł. Może grozić nie tylko za niewydrukowanie i niewydanie paragonu, ale także niewydanie po wydrukowaniu. Kasjer nie może pytać, czy wydawać paragon, bo ta czynność powinna być obowiązkowa. Nowe przepisy ułatwią kontrolerom wyciąganie konsekwencji wobec kasjerów naruszających przepisy.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Sklepikarz Tom 21.05.2019

    Nawet nie chce się poprawić literówki - CRTL+C z Rzeczpospolitej... żenada (kto to proc.W.Modzelewski? - procesor?)
    do POL71- właścicielowi sklepu.

  • POL71 21.05.2019

    Ale twórca artykułu nie napisał komu te oświadczenia trzeba składać . Właścicielowi sklepu czyli pracodawcy? czy skarbówce...?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.