21.09.2022/17:19

Wicepremier Kowalczyk o sieci handlowej przy KGS: najlepiej byłoby nabyć jakąś, ale nikt się nie sprzedaje

Krajowa Grupa Spożywcza jest zainteresowana bardziej przejęciem sieci handlowej niż tworzeniem jej od podstaw. Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, powiedział w radiowej Jedynce, że holding spożywczy utworzony z połączenia państwowych spółek, działa jeszcze w ograniczonym zakresie. Odniósł się również do długofalowych planów KGS w sprawie tworzenia sieci handowej.

Krajowa Grupa Spożywcza ciągle myśli o własnych sklepach. Spółka utworzona pod koniec kwietnia br. wokół Krajowej Spółki Cukrowej od początku komunikuje, że zależy jej na konsolidacja sektora rolno spożywczego. Mowa zarówno zakładach przetwórczych, firm specjalizujących się w przechowalnictwie, jak i placówkach handlowych, które miałyby działać w ramach firmy.

- Krajowa Grupa Spożywcza działa od czerwca, w tej chwili spełnia znakomitą rolę, jeśli chodzi o skup zboża. Wchodząca w skład grupy spółka Elewarr kupowała zboże po przyzwoitych cenach dla rolników i udało się uniknąć zmowy cenowej - powiedział Henryk Kowalczyk w „Sygnałach Dnia” w radiowej Jedynce

Dodał, że jeśli będzie potrzeba interwencji na jakichś innych rynkach, to również KGS będzie w tym brała udział. - W tej chwili staramy się wyposażyć w kolejne zakłady przetwórcze magazyny tak, żeby rzeczywiście miało to realny wpływ na rynek – stwierdził.

KGS zainteresowana kupnem sieci handlowej

Zapytany o to, kiedy zobaczymy sieć sklepów spożywczych należących do Krajowej Grupy Spożywczej, Henryk Kowalczyk powiedział:

– Myślę, że co do sieci sklepów, to najlepiej byłoby nabyć jakąś. Na razie nikt się nie sprzedaje, a szkoda bo przed dwoma czy trzema laty była taka sieć Tesco, która się sprzedawała. To była dobra okazja. Natomiast tworzenie nowych (sieci spożywczych – przyp. red.) jest trudne i to wymaga czasu, ale oczywiście nie przestajemy na tych wysiłkach.

Przypomnijmy, że wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk już kiedyś wspominał, że KSC może w przyszłości stworzyć sieć handlową. – Powinniśmy również myśleć o jakimś przetwórstwie, przetwórstwie na zapasy strategiczne, na przechowalnictwo strategiczne, przecież teraz obawiamy się, czy wystarczy nam zboża na pół roku, czy na jakiś dłuższy czas z powodu wojny w Ukrainie. Holding mógłby być takim podmiotem, który skupuje zboża na zapasy strategiczne. Więc tych zadań może być bardzo dużo, a może nawet w przyszłości to będzie jakaś sieć handlowa, kto wie, to są też takie elementy, które mogłyby powodować, że rolnik nie będzie bezradny wobec wielkich koncernów – mówił w kwietniu agencji Newseria.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Ellen 22.09.2022

  Nie stworzycie sieci od nowa bo się to tego nie nadajecie, nie że jest to trudne.

 • Nickt 22.09.2022

  Trzeba było kupić Tesco. Za śmieszny miliard poszła wielka sieć z magazynami i wyposażeniem. Ale udawaliście, że nie widzicie.

 • Niky 21.09.2022

  Pielgrzymki z karfura jeszcze nie było?

 • Jacek 21.09.2022

  Dino będzie do sprzedania wkrótce

 • Jacek 21.09.2022

  Dino będzie do sprzedania wkrótce

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także