08.03.2020/12:38

Minister podpisał rozporządzenie. PKN Orlen i Polfa Tarchomin rozpoczęły produkcję płynów odkażających

Minister finansów wydał w sobotę, 7 marca 2020 r. rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony do produkcji środków biobójczych. Zapis, który wchodzi w życie z dniem wydania, obowiązuje z datą wsteczną, tj. od 4 marca do 16 marca 2020 r. PKN Orlen i Polfa Tarchomin rozpoczęły produkcję płynów antybakteryjnych, które niebawem trafią do sprzedaży.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 marca 2020 r. w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego alkoholu etylowego użytego do produkcji produktów biobójczych zwalnia z akcyzy spirytus użyty w produkcji płynów biobójczych. Ulga obowiązuje tylko pod warunkiem, że przy samej produkcji, rozlewaniu i wydawaniu z magazynu producenta, rozlewni lub Agencji Rezerw Materiałowych będą obecni funkcjonariusze służby celno-skarbowej.

Warunkiem zwolnienia z akcyzy jest także wpisanie wyrobów do Wykazu Produktów Biobójczych nie później niż w dniu ich dostarczenia Agencji Rezerw Materiałowych oraz dostarczenie produktów biobójczych Agencji Rezerw Materiałowych na potrzeby przekazania tych produktów do celów związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką lub zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

W środę wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, chce umożliwić produkcję odkażalników przez firmy, które dotąd tego nie robiły i dodał, że ministerstwo wchodzi wspólnie z Orlenem we współpracę, aby ułatwić produkcję „tak, żeby wszystko to, co jest robione, było robione zgodnie z prawem i żeby Orlen nie miał na żadnym etapie problemów związanych z kwestiami podatkowymi” – podał pb.pl.

Tego samego dnia Orlen oznajmił, że jedna z jej spółek – Orlen Oil – w najbliższych dniach rozpocznie produkcję płynu do dezynfekcji rąk w Zakładzie Produkcyjnym w Jedliczu. W ciągu 2 tygodni na rynek trafi 1 mln litrów produktu. W pierwszej kolejności zostaną w niego zaopatrzone instytucje publiczne. Płyn dezynfekujący będzie też dostępny w sieci stacji paliw Orlen, czyli na ok. 1800 obiektach w całej Polsce. 

– Spółka Orlen Oil z miejsca podjęła działania zmierzające do uruchomienia produkcji płynu do dezynfekcji rąk. Nasze laboratoria pracują nad tym od kilku dni. Wykorzystujemy możliwości techniczne firmy, aby włączyć się działania związane z ochroną przed koronawirusem. Chcemy jak najszybciej odpowiedzieć na oczekiwania Polaków i zwiększyć ich bezpieczeństwo – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Produkcję płynów do dezynfekcji uruchomi również Polfa Tarchomin. – Już w przyszłym tygodniu pojawi się produkt do dezynfekcji rąk. Specjalny sztab potrzebował 24 godzin na stworzenia nowego płynu. W czwartek ruszyła już produkcja, w pierwszej kolejności na potrzeby Ministerstwa Zdrowia. Kolejne partie, po zrealizowaniu zamówień centralnych, będą wprowadzane na rynek – podała firma 5 marca br. Firma ma wyprodukować 100 tys. opakowań płynu antybakteryjnego. Spółka przygotowała dwa produkty: płyn antybakteryjny 30 ml opakowaniu, dostępny również pakowany po 5 l i płyn do dezynfekcji pomieszczeń w 5-litrowym pojemniku.

Polfa Tarchomin podkreśla, że prace nad opracowaniem składu przebiegły w rekordowym tempie. Firma szybko kupiła niezbędne surowce farmaceutyczne i opakowania, a także zarejestrowała produkty w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.