08.07.2020/21:15

Minister rolnictwa: Idziemy w dobrym kierunku

– Jestem przekonany, że idziemy w dobrym kierunku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji pt. „Etyka w łańcuchu żywnościowym od producenta do konsumenta”, która odbyła się 8 lipca w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Jak podkreślił minister, konferencja była planowana w marcu, po podpisaniu Kodeksu Etyki Żywnościowej, ale wybuch pandemii koronawirusa zaprzepaścił te plany. Jednak temat jest niezmiennie aktualny i warto o nim przypominać.

Podczas konferencji Kodeks Etyki Żywnościowej podpisali przedstawiciele kolejnych związków i organizacji branżowych włączających się w tę ideę. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że podpisany w marcu Kodeks jest efektem wielu lat pracy nad trudnym procesem skodyfikowania całego zagadnienia. – Troska o konsumenta, o zdrowie nas wszystkich jest jedną z głównych przesłanek leżących u podstaw powstania Kodeksu – dodał minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie przestrzegania zawartych w dokumencie zasad etyki, które powinny dotyczyć wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego. – Obserwuję dziwną grę na rynku. Mówi się o tym, że musimy produkować coraz więcej, bo to jest naturalna konsekwencja rozwoju świata, ale mało mówi się o jakości, usprawiedliwiając wszystko właśnie koniecznością zwiększania produkcji – stwierdził minister i dodał, że tzw. polepszacze żywności tylko ją psują. Zwrócił uwagę, że odpowiedzialność za pogorszenie jakości przerzucana jest z jednych na drugich.

– Trzeba uderzyć się w piersi, my rolnicy też nie jesteśmy bez winy – zauważył minister. Dodał, że niestety zdarza się tak, że producenci żywności przestrzegają wszystkich norm i zaleceń produkując dla siebie, dla najbliższej rodziny, a to co idzie na sprzedaż nie jest już tak traktowane.

Za nieetyczne uznał działania sieci handlowych, które wymagają od rolników, którzy są najsłabszym ogniwem w całym łańcuchu żywnościowym, dodatkowych opłat za wstawienie produktu do sprzedaży, za eksponowanie go na półce. – Zachowania przetwórców też nie są bez zarzutu. Dotyczy to zwłaszcza niegodziwej zapłaty za surowce. Rozproszenie rolników sprzyja wykorzystywaniu przewagi kontraktowej i oferowaniu cen poniżej kosztów produkcji – zaznaczył minister i dodał, że na to wpłynęła też dzika prywatyzacja z czasów transformacji, a wręcz grabież majątku narodowego, wypracowanego przez pokolenia.

Minister Ardanowski za niezbędne uważa przestrzeganie zasad etyki na każdym etapie łańcucha żywnościowego. – Zasiałem ziarno niepokoju u wszystkich, bo wszystkie relacje, powiązania są bardzo ważne. Nie ma usprawiedliwienia dla oszustwa. Najpierw etyka, uczciwość bo najważniejszy jest człowiek, a dopiero potem biznes – podkreślił minister.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.