27.06.2018/15:33

Minister Szwed dla WH: Zmiana ustawy o handlu w niedziele najwcześniej na jesieni, na pewno w tej kadencji

Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele powstanie najwcześniej na jesieni br., a ustawa na pewno zostanie zmieniona przed końcem kadencji Sejmu – zapowiada w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rozmowa przeprowadzona zaraz po środowych (27 czerwca) konsultacjach, jakie odbyły się w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog.

Czy potrzebna jest nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele? Jakie jest pana zdanie po dzisiejszych dwugodzinnych konsultacjach?

Po dyskusji jaka się odbyła widzę, że nowelizacja jest potrzebna. Zakładam jednak, że ona nie będzie duża, ponieważ w mojej ocenie pierwsze miesiące funkcjonowania ustawy były pozytywne. W trakcie dyskusji pojawiły się oczywiście wyostrzone głosy związkowców, bo są przecież przykłady nadużyć przy stosowaniu tej ustawy. Z kolei niektórzy pracodawcy oczekują kompletnej zmiany ustawy, a to nie wchodzi w rachubę.

Na czym będą polegały zmiany?

Tam, gdzie będzie trzeba coś doprecyzować, to doprecyzujemy. A potem zobaczymy, bo ustawa będzie żyła, to jest proces ciągły. Dziś nie wysłuchaliśmy trzeciej strony, czyli klientów, a przecież ważne jest, jak oni zareagują. Badania które zostały przeprowadzone pokazują, że odbiór ograniczenia handlu w niedziele jest pozytywny. Pamiętajmy, że mamy okres letni, musimy jeszcze zbadać okres zimowy, on trochę inaczej będzie oddziaływał na nastroje. Podsumowując, na ten moment wydaje mi się, że odbiór ustawy jest pozytywny, a i przykładów łamania ustawy nie było za dużo w porównaniu z tym, na co się zapowiadało.

Kiedy poznamy projekt nowelizacji ustawy?

Myślę, że nie wcześniej niż na jesieni tego roku. Potrzebna jest decyzja, czy będzie to projekt rządowy, czy poselski.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ruszyły prace nad projektem?

Jeżeli będziemy chcieli wprowadzić zmiany w miarę szybko, to jednak zdecydujemy się na wersję poselską. Jeżeli nowelizacja nie dotyczyłaby zasadniczych zmian, to można by się pokusić o taką wersję. A jeżeli pojawią się kluczowe zmiany, to zostaną one wprowadzone w projekcie rządowym.

Czy do końca roku poznamy projekt?

Nie będę niczego gwarantował.

A czy w tej kadencji ustawa zostanie znowelizowana?

W tej kadencji - tak.

Jakie będą najważniejsze zmiany, co do których nie ma pan wątpliwości, że powinny zostać wprowadzone?

Na pewno doprecyzujemy kwestie związane z placówką pocztową. Nie może być tak, że sieć, czy sklep, który w ciągu miesiąca nie dokonuje żadnej czynności pocztowej, ma na szybie „placówkę pocztową” i korzysta z obejścia prawa. Obejścia, bo ja tak to nazywa.

Druga rzecz to kwestia doby pracowniczej, trudna do rozstrzygnięcia. Zwraca na to uwagę NSZZ Solidarność (związkowcy chcą, by zakaz handlu został rozszerzony na czas od godz. 22.00 w sobotę do 5.00 w poniedziałek – red.).

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • klient 28.06.2018

    Proponuję zakaz od niedzieli do piątku. Śmieszna ustawa.

  • klient 28.06.2018

    Proponuję zakaz od niedzieli do piątku. Śmieszna ustawa.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.