14.10.2016/16:51

Ministerstwo Finansów chce zawieszenia podatku handlowego do 2018 r.!

Ministerstwo Finansów chce, by podatek od sprzedaży detalicznej, uchwalony w lipcu przez Sejm, został zawieszony aż do 1 stycznia 2018 r. - donosi PAP, powołując się na rzecznika prasowego resortu, Waldemara Grzegorczyka. Projektem noweli już w najbliższy wtorek zajmie się rząd.

Jak wynika z informacji agencji, w nowym projekcie zawarte zostaną także przepisy zwalniające podatników z obowiązku składania deklaracji podatkowych. Przypomnijmy, deklaracje te złożone muszą zostać do 25 października. Z obowiązku ich składania nie może uwolnić podatników przygotowywane w międzyczasie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zawieszenia poboru podatku. Powstaje ono, aby wypełnić nałożony przez Komisję Europejską nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy w Brukseli.

KE zdecydowała się na użycie takiego środka, gdyż obawia się, że wprowadzona w Polsce danina może faworyzować niektóre przedsiębiorstwa kosztem innych. Najwięcej wątpliwości wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów oraz wysoka kwota wolna od podatku, które w praktyce oznaczać mogą, iż przedsiębiorstwa o niskich przychodach uzyskają selektywną przewagę nad swoimi konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Bez niespodzianki

Wszczęcie szczegółowego postępowania wyjaśniającego przez KE nikogo w polskim rządzie nie zdziwiło. Bruksela pierwszych wyjaśnień od polskich władz w sprawie daniny domagała się już w lutym, a w ostatnich miesiącach zwiększyła swoje zainteresowanie w związku z pracami legislacyjnymi w Sejmie. Pełną treść korespondencji prowadzonej w imieniu polskich władz przez UOKiK, a w imieniu KE przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, ujawniliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl. Z treści pism jasno wynikało, że Komisja Europejska nie była zadowolona z wyjaśnień składanych przez stronę polską.

Polski rząd zapowiedział co prawda, że będzie bronił obecnej wersji podatku w Brukseli i skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak równolegle rozpoczął prace nad nowym projektem ustawy, z zupełnie nowym kształtem podatku. Jak oświadczył minister finansów Paweł Szałamacha (którego pod koniec września zmienił na tym stanowisku wicepremier Mateusz Morawiecki), podatek handlowy w nowej wersji miałby przyjąć zupełnie inną konstrukcję i obejmować handel wielkopowierzchniowy, a zatem przypominać model znany we Francji czy Hiszpanii.

Na przełomie września i października Ministerstwo Finansów rozpoczęło sondowanie reakcji branży handlowej na swoje nowe pomysły ws. podatku, wypuszczając ustami posłów PiS do mediów coraz więcej szczegółów nowego projektu ustawy. Resort chciał, by podatek w kolejnej wersji płacony był od metra kwadratowego powierzchni sklepu, choć nie zostało ujawnione, od jakiego dokładnie metrażu miałby obowiązywać. Przypomnijmy, identycznie wyglądał pierwotny pomysł PiS na podatek, przedstawiony już we wrześniu 2015 r. i oprotestowany wówczas przez środowisko handlowe.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Zwykły Polak - nie pisowski pan 17.10.2016

  Nie używajmy określenia danina, które kojarzy mi się ze średniowieczem i chłopem pańszczyźnianym, plebanem i panem, gdzie do funkcji panów obecnie pretendują pisowcy i ich Misiewicze. W obecnych czasach płaci się podatki, przynajmniej w innych, normalnych krajach. Ale Polska cofa się - w gospodarce PIS nas cofnął do czasów PRL i pisobolszewicy przywracają tutaj komunizm i socjalizm. W sprawach wiary i obyczajowych to wracamy do średniowiecza a jeśli chodzi o demokrację do dążymy do modelu , który był w latach 30ych ubiegłego wieku w sąsiadujących z Polską państwach. Zastanówmy się czy powinniśmy biernie przyglądać się temu co PIS robi z Polską.

 • Zawiedzeni 15.10.2016

  Teraz to już jest pewne że w Polsce nie żądzi PiS tylko zagraniczne koncerny czyli zaczyna być tak jak było za rządów Po-Psl. A miała być pomoc dla małych Polskich Sklepów!. Lobbyści kolejny raz zwyciężyli
  Do 2018 roku zniknie reszta pozostałych małych polskich sklepów a ich właściciele będąc na zasiłku dla bezrobotnych na pewno nie zagłosują powtórnie na PiS!.

 • Champa 14.10.2016

  Jeeee! Zwycięstwo!!! Koniec tego wariactwa :D

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.