20.09.2016/11:12

Ministerstwo Finansów zawiesi pobór podatku handlowego! Będzie nowa ustawa

Ministerstwo Finansów zawiesi pobór podatku od sprzedaży detalicznej - poinformował minister Paweł Szałamacha podczas wtorkowej konferencji prasowej. Resort wkrótce przedstawi także nowy projekt ustawy o podatku "od sklepów wielkopowierzchniowych". MF chce, aby nowa ustawa obowiązywała od 1 stycznia 2017 r.

Minister Szałamacha nie zdradził podczas konferencji, jakie będą założenia nowego projektu ustawy ani kiedy projekt zostanie zaprezentowany publicznie. Dopytywany przez dziennikarzy poinformował jedynie, że jako pierwsza z nowym pomysłem na podatek handlowy zapozna się Rada Ministrów. Nie wiadomo zatem, jakich progów i stawek podatkowych oraz kwoty wolnej należy się spodziewać, ani tego, czy podatek tym razem obejmie sieci franczyzowe i grupy kapitałowe.

Szef resortu finansów zapowiedział, że MF wykona "nakaz zawieszenia" podatku handlowego, o którym mowa była we wczorajszym komunikacie Komisji Europejskiej. Nie sprecyzował jednak, w jaki dokładnie sposób dojdzie do zawieszenia poboru podatku handlowego.

Sieci handlowe po raz pierwszy podatek handlowy zapłacić miały do 25 października (od przychodów ze sprzedaży detalicznej powyżej 17 mln zł zrealizowanych we wrześniu). Wszystko wskazuje na to, że jednak nie będą musiały tego zrobić.

Choć polski rząd przygotuje nową, zupełnie inną wersję podatku handlowego, to jednak zamierza równocześnie bronić swoich racji ws. przepisów obecnej ustawy w Brukseli. - Komisja Europejska nadużyła uprawnień. (...) Z korespondencji wynika, że KE nie czytała argumentów strony polskiej, przyjęła wstępną tezę - powiedział Szałamacha. Dodał, że w jego ocenie decyzja KE jest "arbitralna, czysto polityczna".

- Decyzja Komisji Europejskiej o zawieszeniu podatku od handlu jest nie do zaakceptowania, jest niejasna ze względu na to, że wielokrotnie KE wzywała do opodatkowania dochodów tam, gdzie one są wytwarzane - tłumaczył dalej minister finansów.

Szałamacha powiedział też podczas konferencji, że jeśli ostateczna decyzja KE ws. podatku handlowego będzie dla Polski negatywna, to nasz rząd zaskarży ją do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz "wykorzysta wszelkie uprawnienia traktatowe i procesowe, które przysługują Polsce z tytułu przynależności do UE".

Odnosząc się do decyzji KE o wszczęciu szczegółowego postępowania wyjaśniającego ws. podatku handlowego, Szałamacha stwierdził, iż decyzja ta "jest sukcesem lobbystów" oraz "działaniem na korzyść korporacji międzynarodowych". Minister skrytykował podczas konferencji międzynarodowe koncerny, twierdząc iż unikają one płacenia w Polsce podatków. Zarazem nie przedstawił na tę tezę dowodów ani nie podał nazw firm.

- Ze względu na tajemnicę skarbową nie jestem w stanie przekazać danych na temat kwot i nazw koncernów handlowych, które od wielu lat funkcjonują w Rzeczpospolitej Polskiej i realizują obroty rzędu 3, 4 i 5 miliardów zł, a które nie zapłaciły ani złotówki podatku dochodowego w Polsce. I te koncerny mają dziś wsparcie ze strony KE - powiedział Szałamacha.

Czytaj także:
Podatek handlowy oficjalnie zawieszony! Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie
Podatek handlowy upadnie? Ujawniamy korespondencję Polski z Komisją Europejską!
Korespondencja Polski z KE ws. podatku handlowego - publikujemy skany pism

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Maurycy 21.09.2016

  Podatek handlowy to skok PISu na kasę i to wszystkich Polaków bo wszyscy by za niego zapłacili. To był główny cel pisowców i teraz zaczną zwiększać inne obciążania fiskalne , które spowodują wzrost cen. Nie o tym też chyba mówił PIS przed wyborami ale to nie jedyna kwestia gdzie pisowcy okłamali społeczeństwo. Jeśli PIS chce wspierać małe sklepy to niech da im ulgi podatkowe zamiast podnosić podatki. I nie przesadzajmy z tą ochroną małych sklepów - część jest potrzebna, to oczywiste ale nadmiar małych sklepów to wyższe ceny dla Klientów. W Polsce i tak udział małych sklepów jest duzy w porównaniu z innymi krajami i spadek tego udziału to naturalny proces.

 • Elane 21.09.2016

  Przyznać się proszę, kto tego nie przewidział? :D :D :D :D :D

 • Astro 20.09.2016

  Przecież ten podatek od początku był zagraniem pod publiczkę. Chcieli przyłożyć tym złym zagranicznym koncernom nawet mając na uwadze że skończy się pomysłem, który nie ma szans na ostanie się ze względu na idiotyczne założenia. A ciemny lud kupi dobry PiS walczący z obcym kapitałem

 • Fruuuu 20.09.2016

  Banda jełopów? Można się było domyślić takiego finału tej sprawy.

 • lavander1 20.09.2016

  znowu wracamy do punktu zero :(

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.