03.09.2018/14:43

Ministerstwo Zdrowia chce wdrożenia w Polsce "systemu przyjaznego znakowania" produktów spożywczych

Ministerstwo Zdrowia popiera wdrożenie polskiego systemu przyjaznego znakowania produktów spożywczych, który ułatwi konsumentom podejmowanie prawidłowych wyborów i stosowanie zasad zdrowego odżywiania się.

W odpowiedzi na interpelację posła Pawła Skuteckiego w sprawie działań mających na celu zwiększenie świadomości Polaków na temat zdrowego odżywiania, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w ramach celu operacyjnego 1 Narodowego Programu Zdrowia prowadzi szereg działań, zmierzających do zwiększenia wiedzy Polaków w zakresie prawidłowego żywienia. Ministerstwo popiera ideę wdrożenia dobrowolnego systemu oznakowania żywności, podobnego do obowiązujących w wielu innych krajach.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Józef Król zapewnia, że urząd od lat obserwuje opracowywanie i stosowanie w wielu krajach Europy dobrowolnych systemów znakowania wartością odżywczą. Jako przykłady podaje system „drogowej sygnalizacji świetlnej” (z ang. Traffic-light food labelling) – stosowany w Wielkiej Brytanii, system „Dziurki od klucza” (z ang. Keyhole labelling system) opracowany w Szwecji i stosowany w krajach skandynawskich oraz system „Nutri-score” – wprowadzony we Francji.

Systemy te opracowano z myślą o konsumentach, aby ułatwić im dokonywanie właściwych dla nich wyborów, zgodnych z zasadami prawidłowego żywienia. Zakłada się, że ich stosowanie może przyczynić się do poprawy zdrowia społeczeństwa. Często systemy te tworzone są w oparciu o zasady profilowania składników odżywczych, a na potrzeby opracowywania tych systemów ustala się kryteria, które muszą spełniać produkty spożywcze aby być właściwie oznakowane.

– W związku z powyższym nieuniknione wydaje się opracowanie także polskiego systemu przyjaznego znakowania, jako ważnego elementu działań zmierzających do ograniczenia spożycia energii, kwasów tłuszczowych nasyconych, izomerów trans kwasów tłuszczowych, cukrów i soli oraz zwiększenia spożycia warzyw i owoców przez wszystkie grupy populacyjne – zapewnia wiceminister zdrowia. – System ten powinien być prosty, zrozumiały i łatwy do zastosowania przez konsumentów w trakcie podejmowania codziennych wyborów produktów spożywczych i w prawidłowym ich zastosowaniu w żywieniu – dodaje.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia prowadzone obecnie działania to początek długofalowej strategii w zakresie ochrony zdrowia. Oczekuje się, że wdrożenie zaprojektowanych rozwiązań przyczyni się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa, bowiem holistyczne podejście do zdrowia powinno skupiać się na profilaktyce i edukacji, ukierunkowanej nie tylko na grupy podwyższonego ryzyka.

– Konieczne jest upowszechnianie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w całym społeczeństwie. Nieodzownym elementem jest jednak edukacja, celem której powinna być poprawa świadomości i wiedzy społeczeństwa z zakresu żywności i żywienia m.in. poprzez dostarczanie konsumentom odpowiednich informacji o produktach oraz ich składzie – podsumowuje przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.